TeknolojiDünyadan HaberlerEkonomiGündemTürkiye Gündemi

YÖRÜK 4X4 Araçları Estonya’ya İhraç Ediliyor

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Nurol Makina tesislerini ziyaret ederek YÖRÜK 4X4 zırhlı araçlarını inceledi. Araçlar, Estonya ordusunun özel ihtiyaçlarına göre uyarlanarak 2024 yılı içinde teslim edilecek.

YÖRÜK 4X4 Araçları Estonya’ya İhraç Ediliyor

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis, Nurol Makina tesislerini ziyaret ederek YÖRÜK 4X4 zırhlı araçlarını inceledi. Araçlar, Estonya ordusunun özel ihtiyaçlarına göre uyarlanarak 2024 yılı içinde teslim edilecek.

Yoruk 4X4 Araclari Estonyaya Ihrac Ediliyor 4

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis Nurol Makina Tesislerini Ziyaret Etti

Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis ve beraberindeki heyet, Nurol Makina tesislerini ziyaret etti. Karis ve heyeti, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Çarmıklı ve Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol karşıladı. Ziyarette ayrıca, Estonya’nın Ankara Büyükelçisi Vaino Reinart ve Türkiye’nin Tallinn Büyükelçisi Başak Türkoğlu da yer aldı.

Yoruk 4X4 Araclari Estonyaya Ihrac Ediliyor 3

Tesislerde İncelemeler Yapıldı

Tesisleri gezen Karis, özellikle Estonya için üretilen YÖRÜK 4X4 (Uluslararası pazarda NMS 4X4 olarak biliniyor) başta olmak üzere araçları inceledi ve bilgi aldı. Karis, burada yaptığı konuşmada, dünya çapında kaliteli ürünler, sürdürülebilirlik ve hızlı teslimat süreleri dolayısıyla savunma güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için Nurol Makinayı tercih ettiklerini söyledi.

Hızlı Teslimatın Önemi

Karis, hızlı teslimat süresinin özellikle önemli olduğunu vurgulayarak, bölgelerindeki jeopolitik ve güvenlik durumunun onlarca yıldır olduğundan daha gergin bir seviyeye çıktığını ifade etti. Karis, konuşmasında şunları kaydetti:

“Elbette ürününüz savaşta test edilmiştir. Türkiye’nin modern savaşta geniş deneyimi var ve bu doğrudan zırhlı araçlarınızın ve askeri ekipmanlarınızın gelişimine yansıtılmıştır. Ayrıca Ukrayna’daki savaş, müttefik savunma sanayisi kapasitesinin artırılması gerektiğini göstermiştir ve Türkiye, yenilikçi ve yetenekli savunma sanayisi ile burada kesinlikle bir öncü ve rol modeldir. Ama biz aynı zamanda Türk savunma sanayisinin üretimini de değerli buluyoruz. Çünkü Türkiye, NATO’nun önemli bir müttefikidir. Askeri açıdan güçlü ve yetenekli bir müttefik. Hem Estonya hem de Türkiye, NATO’nun ön saflarında yer alıyor. İttifakın ana tehditleriyle doğrudan yüzleşmenin ne anlama geldiğini ikimiz de biliyoruz. Bu nedenle, araçlarınızın Estonya savunma güçlerine hem kendi ülkemizi savunurken hem de ittifakı genel olarak savunurken iyi hizmet edeceğinden eminim.”

Yoruk 4X4 Araclari Estonyaya Ihrac Ediliyor 2

20’den Fazla Ülkede 1700’den Fazla Araç

Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol da ziyaret dolayısıyla gururlu olduklarını belirtti. Aykol, Nurol Makinanın, dünyanın önde gelen 4X4 silahlı araç üreticilerinden biri olduğunu dile getirerek, tüm çalışmaları ve dikkatlerini bu araçları mükemmelleştirmek için yoğunlaştırdıklarını vurguladı. Yüksek mobilite ve koruma seviyesine sahip araçlarla başta NATO ülkeleri olmak üzere farklı coğrafyalardaki ihtiyaçları karşıladıklarını anlatan Aykol, üstün performans ve maliyet etkin 1700’den fazla araçla 20’den fazla ülkede hizmet verdiklerini söyledi.

YÖRÜK 4X4 Araçlarının Testi

Konuşmaların ardından heyete, YÖRÜK 4X4 ile test parkurunda gösterim yapıldı. Estonya Cumhurbaşkanı Alar Karis de test sırasında bir süre YÖRÜK 4X4’e binerek aracı deneyimledi.

Yoruk 4X4 Araclari Estonyaya Ihrac Ediliyor 1

Estonya’ya Özel Araçlar ve İlk İhracat

Nurol Makina, Estonya Savunma Yatırımları Merkezi (ECDI) ile 18 Ekim 2023’te 100 adet YÖRÜK 4X4 için sözleşme imzaladı. YÖRÜK 4X4 zırhlı araçlar, Estonya ordusunun özel ihtiyaçlarına göre uyarlanacak. Araçlara Estonya ordusu envanterinde yer alan muhtelif görev ekipmanları yerleştirilecek. YÖRÜK 4X4 Genişletilmiş Dingil Mesafesi (NMS 4X4 EWB) yapılandırması konfigürasyonu bu sözleşme kapsamında ilk kez Estonya’ya ihraç edilecek.

Yoruk 4X4 Araclari Estonyaya Ihrac Ediliyor 5

Gelişmiş Özellikler ve Yüksek Kapasite

Bu konfigürasyon çeşitli operasyonel gereksinimler için gelişmiş alan ve çok yönlülük sağlamak üzere tasarlandı. Araç daha uzun dingil mesafesi ile daha geniş iç bölme ve fazla taşıma kapasitesine imkan sağlıyor. Genişletilmiş alan, ek ekipman, personel veya belirli görevlere göre uyarlanmış özel modüllerin yerleştirilmesine izin veriyor. İç mekan, farklı operasyonel ihtiyaçlara uyacak şekilde özelleştirilebiliyor. Araç, temel platformun zırhlı korumasını ve gelişmiş özelliklerini koruyarak yolcuların emniyeti ve güvenliğini üst seviyede tutuyor. Uzatılmış dingil mesafesiyle sağlanan genişlik sayesinde daha önce 7 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip YÖRÜK 4X4’te bu sayı 11 kişiye çıkıyor.

Nurol Makinanın YÖRÜK 4X4 araçlarını bir yıl içinde teslim etmesi bekleniyor. Estonya, YÖRÜK 4X4 tercih eden 6’ncı ülke ve 3’üncü NATO üyesi oldu.

Türkiye’nin FATF Gri Listesinden Çıkarılması Yatırımları Artıracak

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu