Balıkesir Merhaba Gazetesi

YÖRÜK ŞÖLENİ YAYLA RÜZGÂRINDA BALIKESİR AYVATLAR’DAN ESTİ

YÖRÜK ŞÖLENİ YAYLA RÜZGÂRINDA BALIKESİR AYVATLAR’DAN ESTİ
11 Mayıs 2015 - 9:35

Genel

Altı eylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, El ele gönül gönüle organizasyonları birlikte gerçekleştiriyoruz. Bir olalım, beraber olalım, diri olalım, hep beraber Türkiye olalım diyerek bu düşünce ve hislerle hepinizi selamlıyorum’ dedi.

Yörük yaylasında turnalar gördük.

Didar renkleri ile Bir telli turnaya gönül verdik

Kanadın açtıkça, vuslata erdik

Hizmet aşkı ile Ey Balıkesir! Sizler için geldik

Balıkesir toprağının farklıdır huyu

 Yiğide şerbettir Altıeylül suyu

Altıeylül Belediyesi gelirken duru

Vatandaşın sesidir Zekai Kafaoğlu

 

Altıeylül Belediyesi  11’ncisi düzenlenen Balıkesir Yörük ve Türkmen Şöleni ile yurtdışından gelen katılımcılar ve Balıkesirlilere muhteşem bir şölen yaşattı. Program geçmiş yıllarda olduğu gibi yoğun bir katılımla gerçekleşirken Sunucu Şoray Uzun’un performansı ile vatandaşlar heyecanlı bir şölen takip ettiler.

40 Gün 40 gece dedirten etkinliklere imza atan Altıeylül Belediyesi 5gün boyunca Balıkesir’de kurulan yörük çadırlarındaki etkinlikler ve yurtdışından katılan sanat topluluklarının gösterileri ile görsel bir şölene ev sahipliği yaptı.

Tarihi yaşatan kıyafetleri ve kültürel etkinlikleri ile devam eden şölen, Balıkesir caddelerinde kortej yürüyüşlerine ,cirit atışlarına, yağlı güreşlere ve kültürel oyunlara sahne oldu. Balıkesir merkezde Atatürk Parkında yapılan etkinliklerde Tarihteki Türk Büyüklerinin kurucularını simgeleyen gençler, milli kıyafet ve Devlet Bayrakları ile tek tek sahneye çıktı. Dombra ile protokol ve gösterileri sunan gençler halkı selamladı. Hayranlıkla izlenen defilede dünden bu güne türk, osmanlı geleneksel kıyafetlerinin günümüze uyarlanmış el işi tasarımları izleyicilere sunuldu. Finalde sahneye çıkan ön yüzü Türk Bayralı, sırt kısmı Türkiye Haritası işlemeli kostüm izleyicilerden büyük ilgi gördü.Defilenin ardından Kütahya Halk Oyunları ekibi, Bursa Kılıç Kalkan ekibi, Pamukçu Bengi ekibi, Kazakistan Yesevi Sanat Topluluğu ekibi, Kadıköy Trabzon Halk Oyunları ekibi ile Makedonya Akif Yahya Sanat Topluluğu gösterileri Balıkesirlilere unutulmaz bir şölen yaşattı.

 HEYECANLI GÖSTERİ

Balıkesir Yörük Türkmen Şöleni etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen bir diğer etkinlik cirit gösterisiydi. Sındırgı Atlı Cirit Spor kulübü Derneği sporcuları tarafından gerçekleştirilen cirit gösterisi büyük ilgi gördü. Vergi dairesi yanında gerçekleştirilen etkinlikte sporcular at üzerine binerek cirit oynayan sporcular birbirlerini hedef alarak kıyasıya yarıştılar. Balıkesirlilerin büyük ilgi gösterdiği cirit gösterisinde çocukların atlara ilgi göstermesi nedeniyle sporcular çocukları atlara bindirip fotoğraf çektirdi.

 MİLLETİN ÖZÜ

Dün Ayvatlar Yaylasında yapılan şölene Balıkesir protokolü ve vatandaşların yanısıra şehir dışından katılım sağlayanlarda oldu.Şölende bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise bu güzel bahar gününde Yörükler bu milletin özüdür. Binlerce yıllık Türk Tarihinde sayısız devletler kuran Türk Milleti. Selçuklu ve Osmanlı devletlerini de Yörük ve Türkmenlerin katkıları ile kurmuştur.’ dedi. KAMİL AKYÜREK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.