Balıkesir Merhaba Gazetesi

YÖRÜK VE TÜRKMEN FEDERASYONU TANITILDI

YÖRÜK VE TÜRKMEN FEDERASYONU TANITILDI
17 Şubat 2015 - 0:13

Genel

Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu Bal konukta düzenlediği toplantı ile kuruluş amaçlarını ve yapacakları faaliyetleri anlattı. Kurucu derneklerinin Bigadiç Turfullar Yörük Derneği, Dursunbey Yörükler Derneği, İvrindi, Savaştepe, Balya, ISAVA dernekleri olduğunu söyledi.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ‘Anlamlı bir toplantıda birlikteyiz. Güzel işlere imza atacağız. Bir ve beraber olma ve hep beraber Türkiye olmayı önemsiyoruz. Özümüz, mayamız olan Yörük ve Türkmen kültürünün sağlıklı olması ve öz kültürümüzün yaşatılması için Federasyonlara büyük iş düşüyor. Türkiye’deki gündem Özgecan’ın katledilişi. Hâlbuki biz ‘Cennet Annelerin ayakları Altında’ denilen bir kültürden geliyoruz. Kadına değer verilmiş ve Yörük Türkmen kültürü de bu kültürden geldiği için Haymana analar gelmiş, Cepheden savaşa, düğünden bayrama kadar erkeğinin yanında olmuş ve güç katmıştır. Şiddeti kınıyoruz. Öz kültürümüzü yaşatmanın önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz.’ dedi.

İLK SOSYAL PROJEMİZİ HAZIRLADIK

Federasyonun teşkilat şemasını anlatan Başkan Yardımcısı Eray, Bacı beyler ve Delikanlılar Başkanlarının da bulunduğu şemada daha önce Söğüt te yapılan etkinliklerin bundan sonra Balıkesir olarak daha güçlü şekilde etkinliklerle yapılacağını yurt içi ve dışından halkoyunları gruplarının bayram havasında geçeceğini söyledi. Balıkesir Üniversitesi ile yapılacak olan proje ile her yıl festival havasında geçecek etkinliklerin düzenleneceğini söyleyen Eray, toplumun her safhasında duyarlı bir federasyon olmayı amaçladıklarını belirtti. İlk sosyal projenin de bu amaçla kadın istihdamına da etki edecek bir proje olduğunun altını çizdi. Başkan Sinan Ergüven ise yaptığı konuşmada birlikteliğe vurgu yaptı. Birlikten güç, kuvvet doğar ve bu birliktelikten salonumuz Yörük doldu’ dedi. Yörükler buluşuyor diye değil Yörükler koşuyor coşuyor diyerek bizi hatırlayın diyen Başkan Ergüven at, av ve yar sevdası olan Yörükleri anlattı. Bursa dan katılan Yörük Türkmen Birliği Başkanı İrfan Tatlıoğlu ise Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonunun Türkiye’de kurulan 23’ncü federasyon olduğunu söyledi ve 3 konfederasyona sahip olduklarını bildirdi.

AYRI BİR KUTUDA

Belediye Başkanlarının tek tek düşüncelerinin alındığı toplantıda bazı başkanlar şöyle konuştu:

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Birlik beraberlik önemli. Etkinlikler kültürümüzü bütünlüğümüzü sağlama açısından önemli. Mihmandarlığını yapan Altıeylül Belediyesine teşekkür ediyorum. İnşallah Güzel bir çalışma olur.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu’ Çalışmayı başlatan Balıkesir’deki Yörüklerimize teşekkür ediyorum. Kuvayı-ı Milliyenin merkezi yiğitler yatağı Balıkesir’e böyle bir birliktelik yakışır. Kuvayı Milliye vücut bulurken bunun mayasını Balıkesirli Yörükler teşkil etmiştir. Cenge giderken arkasına bakmadan en önde koşan Yörük teşkilatına mensubuz. Bunu daim etmek ve bir beraber olmak için güç birliği ile çalışacağız. Hayırlı olsun.

Kepsut Belediye Başkanı  İsmail Cankul Anadolu topraklarında varlığımızın sebebi olan yörüklerimize destek verdim. Önümüzdeki dönemde de vermeye devam edeceğim. Onlar bu toprakları vatan edindi .Bugün birlikte yaşıyoruz.

İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar İvrindi halkı adına tüm yörüklerimize teşekkür ediyor ve federasyonun çalışmalarını güzel bulduğumuzu belirtmek istiyorum. Hayırlı olsun.

Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Eray, ‘Federasyon 27 Ocak 2015 tarihinde kuruldu. Balıkesir Yörük ve Türkmen Federasyonu kuruluş amacının Yörük ve Türkmenlerin gelenek ve göreneklerinin yaşatılması, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak, Uluslararası platformda Dünya Türkleri ile buluşturmak ve akrabalık duygularını geliştirmek, Balıkesir’in tanıtımına katkıda bulunmak, Söğütten sonra 2’nci büyük Yörük ve Türkmen buluşmasını Balıkesir’de gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Programa Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip uğur, Karesi ve  Altıeylül ilçe Başkanları ile Sındırgı, İvrindi, Kepsut, Dursunbey,  Bigadiç, Savaştepe, Belediye Başkanları Marmara Belediyeler Birliği, Yörük ve Türkmen Birliği Başkanı İrfan Tatlıoğlu, Oğuz Boyları Konfederasyon Başkanı Mehmet Özer ve AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan katıldı. Katılımcıların federasyon ve Yörüklerle ilgili düşünceleri tek tek alınarak katılımları için teşekkür edildi. SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.