Balıkesir Merhaba Gazetesi

YÜREK İNSAN MODELİ

YÜREK İNSAN MODELİ
09 Ocak 2015 - 0:03

Genel

 Çok yazdık. Çok söyledik. Şimdi tekrar öğretmen olsam da sınıfımdaki öğrencilere her gün fazladan bir ders daha yaparak anlatsam diye düşünüyorum. Boğazım kuruyuncaya, nefesim yetinceye kadar, anlatsam… anlatsam… anlatsam. Tebeşirle tahtaya YÜREK İNSAN modelleri çizsem diye hayal ediyorum.

Çocukluğumda bana, nasihatler veren dedelerin, “yedi başlı dev” masalları anlatan ninelerin davranışlarını düşünüyorum.

O davranışlardaki nezaketi, nezafeti, letafeti ve asaleti düşünüyorum. Nerede kaldı o davranışlar diye cehaletin içindeki bir hayatta neler yazabilirim diye kendimi zorluyorum. Atalarımız gibi dikkatli, şefkatli, merhametli ve faziletli olamıyoruz. Onlar gibi asaletli duramıyoruz. Onlar gibi insan olma duygularını aramıyoruz. Bir birimize onlar gibi davranmıyoruz. Kalbimizdeki, kinle sevgi, hoşgörü ile haset, besmele ile esneme, nurla nar (güzellik ile ateş), dua ile beddua birbirine karıştı. YÜREK İNSAN modelindeki davranışlarla, günümüz insanı arasındaki yaşayışlar çok farklılaştı. Konuşmalar ve kelimeler bile çok ayrıklaştı.

Dedenin söylediğini, torun anlamıyor, torunun söylediğinden ve yaptığından nine zevk almıyor. Hayat başkalaştı. Kısacası dostlar, kendi sonumuzu yavaş yavaş kendimiz hazırlıyoruz. Konuşmalar başka, yaşayışlar davranışlar başka. İçimiz başka, dışımız başka. Hep başka insan olmaya zorladılar bizi ve BAŞKALAŞTIK. Kendimiz gibi kalamadık. Kıyafetimizi değiştirdiler, keyfiyetimizi değiştirdiler, kendimizi değiştirdiler. Kısacası dostlar YÜREĞİMİZİ değiştirdiler. Hiç farkına bile varamadık.

Osmanlıca harflerinin şeklinde olduğu gibi, kelimelerinin içinde de çok geniş anlamlar var. Yeter ki anlamak isteyelim. Osmanlı dilindeki bir kelimenin anlattığını, bu gün bir cümle ile anlatabiliyoruz.

Osmanlının YÜREK İNSAN diye vasıflandırdığımız atalarımızın konuştuğu dilden birkaç örnek sunalım.

ASALET: Köklülük ve atalarımız. Mezarlıklarda yatanlar.

NEZAKET: İncelik, kibarlık.

NEZAFET: Kalp ve davranış temizliği.

NEZAHET: Temizlik.

NEFASET: Kıymet değer ve hoş görünüm.

MAHARET: Beceri ve ustalık.

METANET: Sağlamlık ve dayanıklılık.

LETAFET: Haz ve tat alma.

NECABET: Huy güzelliği.

CESARET: Korkusuzluk ve dayanıklılık.

SEHAVET: Paylaşımcılık ve yardımlaşmacılık.

SAMİMİYET: İçtenlik.

İZZET: Muteber olmak.

LEZZET: Zevk ve haz almak.

FAZİLET: Bu kelimelerin hepsini ve daha yazmadığım birçok kıymeti kapsayan onlarca anlamlı kelime. YÜREK İNSANLARIN kullandığı bu kelimelerin anlamını, yaşayışlarında da görmek mümkün.

Gelin anlamı geniş olan bu kelimelerden çoğunu kullanmaya özen gösterelim. Belki bu anlamlar, hayatımıza da yansır ve hayattan tat almanın zevkini yaşarız. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.