Balıkesir Merhaba Gazetesi

YUSUF CİNAL BELÇİKADAN BİLDİRİYOR

YUSUF CİNAL BELÇİKADAN BİLDİRİYOR
22 Mart 2016 - 13:20

Genel

YUSUF CİNAL BELÇİKADAN BİLDİRİYOR

Brüksel’deki üç patlamada(Hava alanı-metro) 23 kişi hayatını kaybetti 35’den fazla yaralı var.

Belçika Başbakanı Charles Michel’in ilk açıklaması,’ Korktuğumuz başımıza geldi oldu!.. Fransa ise terör saldırıları karşısında  herkesin olduğu yerde kalmasını önerdi. Son bilgilere göre, hava alanı terör saldırısında 13 kişinin hayatını kaybettiği ve 35 kişinin de yaralı olarak hastanelere intikal ettirildiği duyuruldu. Brüksel Malbeek metrosundaki patlamada ise 10 kişi hayatını kaybetti. Yaralılar var. Brüksel’de saat itibari ile 10,50,hala itfaiye siren ve ambülans sesleri geliyor. Ülke birinci derecede terör alarmında. Ülke sınır kapılarında kontroller başladı. Brüksel’e giriş çıkışlarda büyük sorun yaşanıyor. Brüksel’den uçak seferleri iptal edildi. Metro çalışmaları durduruldu.Brüksel’in uluslararası hava alanı Zavantem’de sabah saat 08.00 itibari ile yolcu giriş katında iki ayrı patlamanın meydana geldiği ve patlamalarda 11 kişinin hayatını kaybettiği,25 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Patlamayı  RTL Televizyonuna doğrulayan Brüksel Hükümeti Başbakanı Rudi Vervoort,’ Maalesef haber doğru.Son derece üzüntülüyüz.İlk belirlemelere göre 11 kişi olayda hayatını kaybetti.25 Kişi de yaralı. Olay yerine güvenlik güçleri ve sağlık ekipleri, itfaiye sevk edildi’ diyerek şok yaşadıklarını söyledi.

Öte yandan İnter-Media Bruxelles yayınları Yönetmeni Yusuf Cinal, patlamayı Ulusal Kanal Televizyonu’na direkt bağlanarak değerlendirdi.

Cinal’ Brüksel’de terörün yüksek telden konuşulduğu  bu günlerde bu patlamanın olması manidar. Fas asıllı terörist Abdeslam Salah’ın Molenbeek ilçesinde yakalanması ve 5 kişinin de bu bağlamda tutuklanması konuşulurken gerçekleşen bu patlama elbette düşündürücü.

Başkent Brüksel’e zaten terörün gölgesi düşmüş, Paris saldırılarından sonra ülkede üst düzey terör alarmı verilmişti.

Belçika’yı bırakın,Avrupa’nın önemli beşinci hava meydanında bombaların patlaması herkesi  şoke etti.

Öte yandan Belçika ile Türkiye arasında yaşanan bir ‘ PKK Çadır krizi’ vardı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Brüksel’e gelişinde boşaltılan çadırın,ikinci gün tekrar etkinliklere açılması tepkilere neden olmuştu. Açılan çadırda çıkan yangında çok konuşuldu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,bu konu ile ilgili olarak AB ve Belçika yetkililerini eleştirmişti. Şimdi gerçekleşen bu patlama çok konoşulacağa benziyor’ diye durumu özetledi.

MALBEEK METROSUNDAN DUMANLAR ÇIKIYOR

Öte yandan bu patlamanın ardından Brüksel’in bir numaralı metro hattının geçtiği ve AB vadisine yakın, PKK’lıların çadır kurduğu alanın dibindeki Malbeek metrosundan dumanların  çıktığı ve itfaiyenin o yöne doğru gittiği  öğrenildi.

Brüksel Bölge milletvekili Şevket  Temiz,metroda patlamayı teyit etti. Brüksel’de büyük bir kaos yaşanıyor.

Bu arada Brüksel Bölge milletvekili ve Meclis Başkanvekili Emin Özkara,’ olayı büyük bir üzüntü ile öğrendik. Son derece üzücü bir durum’diyerek durumu özetledi.

Gelişen olaylarla ilgili tedbir amacıyla Brüksel Serbest Üniversitesi boşaltıldı. Brüksel’de metro seferleri durduruldu. Kentte olağanüstü durum ilan edilerek, her iki noktada kurtarma ve inceleme çalışmaları sürdürülüyor.

CİNAL,ULUSAL KANAL’DA HALİL NEBİLERE DURUMU ANLATTI

Brüksel’deki patlamalar ile ilgili olarak Ulusal Kanal programcısı Halil Nebilere anlatan Cinal,’ Brüksel olağanüstü bir panik hali içinde hava alanındaki iki patlamadan sonra Brüksel’in kalbi bir yerde metro istasyonundan gelen patlama herkesi şok etti. İnsanın dili söylemeye varmıyor ama Brüksel,teröre kayıtsızlığından cezalandırıldı.. Bu cezalandırılanlar içinde NATO,AB ve Belçika yetkili makamları var. Yazıkki bu patlamalarda sade vatandaşlar hayatlarını kaybetti ve yaralandılar.Teröre karşı,herke mücadele etmeli. Terörün  bir gün onları da vuracağı asla unutulmamalıdır’ diyerek,Brüksel’de alınan tedbirlerden söz etti.

Brüksel Hava alanında tüm uçak seferleri iptal edildi.Mevcut gelişler Liege’ye yönlendirildi.

Başkente gelen yollar tamamen bloke durumda.Metro seferleri iptal edildi.Ülkede güvenlik en üst düzeyde bulunuyor.

İHTİYATLI OLUN ÇAĞRISI

Öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, kendi tvitter hesabından,Brüksel’de yaşayan Türk kökenli vatandaşlara ‘ihtiyatlı olun,ihtiyatı ihmal etmeyiniz’ çağrısı yaptı.

TÜRK HAVA YOLU PERSONELİ

Öte yandan patlamayı birinci derecede yaşayan ve yolcu alımları için hazırlık yapan Brüksel THY Deydan çalışanlarının sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. BELÇİKA Yusuf Cinal

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.