EkonomiGündem

Zam Farklarının Ödeme Tarihleri Netleşti

Yaklaşık 14 milyon işçi, çiftçi, esnaf emeklisi, dul, yetim, sürekli iş göremezlik geliri alanlara zam farklarının ödeme tarihleri belli oldu.

Zam Farklarının Ödeme Tarihleri Netleşti

Yaklaşık 14 milyon işçi, çiftçi, esnaf emeklisi, dul, yetim, sürekli iş göremezlik geliri alanlara zam farklarının ödeme tarihleri belli oldu. Emekli maaşları Temmuz döneminde yüzde 25 artarken, refah payı ile birlikte bu dönemde yüzde 49,25 olarak uygulanacak. Nisan ayında en düşük emekli maaşı 7.500 TL’ye çıkarılmıştı, şimdi ise 10 bin TL’ye yükseldi.

Memur zammı, asgari ücret ve emekli maaşı zammı için belirleyici oldu. SSK ve Bağ-Kur emekli kök maaş zammı yüzde 11,68’lik ek zam ile memur emeklisi ile eşitlenerek yüzde 49,25 olarak belirlendi. En düşük emekli maaşı ve refah payı kaynaklı maaş farkları hesaplara ayrıca yatırılacak.

Ödemeler SSK kapsamında emekli olanlar için 6 Şubat’ta, Bağ-Kur’lular için ise 7 Şubat’ta gerçekleştirilecek. Emekli maaşı artışlarıyla birlikte en düşük emekli işçi aylığı 11 bin 366 lira oldu. Emeklilere refah payına ilişkin yasal düzenleme ile en düşük emekli aylığı, ocak ayından itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK kapsamında emekli olanlar için 6 Şubat’ta, Bağ-Kur’lular için ise 7 Şubat’ta ödemelerin başlayacağını açıkladı. Emekli maaşlarındaki artışlar banka hesaplarına yatırılacak.

Ayrıca, SSK, Bağ-Kur’dan aylık alan dul ve yetimlerin ödemeleri de yüzde 37.57 zam üzerinden yapılıyor. Bu düzenleme kapsamında ölüm aylığı oranlarına göre belirli miktarlarda ödemeler yapılacak.

 

 

AA

TÜİK Ocak Ayı Enflasyon Oranını Açıkladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu