Balıkesir Merhaba Gazetesi

Zehirli Guatr Belirtileri

Zehirli Guatr Belirtileri
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
28 Mayıs 2022 - 8:13

Zehirli Guatr Belirtileri

 

Guatr kişiyi rahatsız eden önemli bir hastalık ve hemen hemen herkes bu hastalığı duymuştur.Bende bu guatr konusunda hassas biri olarak zehirli guatr sözcüklerini duyunca önce irkildim ancak nedir ve belirtileri neler hemen araştırarak sizleride uzman görüşüyle bilgilendirmek istedim.

Paylaşacağım bilgiler Endokrinoloji ve Metobolizma Hastalıkları Uzm. Dr. Esra Tutal’a ait. Tiroit hormonları dokuların büyümesi, beyin gelişimi, kalori harcanması ve oksijen tüketimi gibi hayati görevlerinin yanı sıra kalp, karaciğer, böbrek, iskelet kası ve cilt dokusu üzerinde de etki gösteriyor. Zehirli guatr, vücudun aşırı miktarda tiroit hormonuna maruz kalması. Tiroit hormonları dokuların büyümesi, beyin gelişimi, kalori harcanması ve oksijen tüketimi gibi hayati görevlerinin yanı sıra kalp, karaciğer, böbrek, iskelet kası ve cilt dokusu üzerinde de etki gösteriyor. Zehirli guatr vücudun aşırı miktarda tiroit hormonuna maruz kalması demek. Bu bazen tiroit bezinden aşırı miktarda tiroit hormonu sentezlenmesinden bazen da tiroit iltihaplarından kaynaklanıyor.

Bu belirtilere dikkat

Zehirli guatrın nedenine göre değişmekle beraber çarpıntı, sinirlilik, kolay yorulma, ishal, aşırı terleme, sıcağa tahammülsüzlük, normal yemeye rağmen kilo kaybı gibi şikâyetler görülebilir. Bazı hastalarda gözde irileşme ve dışarı çıkma gibi göz kaslarının etkilenmesine bağlı bazı belirtiler, bacak derisinde kızarıklık ve deride kalınlaşma gibi belirtiler de olur

İlaç tedavisi uygulanabilir

Hastalığın tanısının, muayene sonrası kan tetkikleri ile başlayacağını vurgulayan Uzm. Dr. Esra Tutal, “Kanda T3, T4, TSH gibi tiroit hormonları, bazı tiroit antikor değerlerine bakılır. Ayrıca ultrason ve sintigrafi de tanıda kullanılan görüntüleme yöntemlerindendir. Günümüz de zehirli guatrın tedavisinde kullanılan 3 yöntem vardır. Birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ameliyat, üçüncüsü ise halk arasında atom tedavisi olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.