Balıkesir Merhaba Gazetesi

ZEYTİN SEKTÖRÜNE GÜVEN İMZASI

ZEYTİN SEKTÖRÜNE GÜVEN İMZASI
12 Ocak 2015 - 0:15

Genel

Türkiye’de zeytin sektörünün en büyük kompleksi Balıkesir’in Gömeç ilçesinde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıldı. Açılış Kurdelesi Bakan Yılmaz, Milletvekilleri, Vali Mustafa Yaman ve Güven Asa Tesisleri sahibi Turgut Gençal tarafından kesildi.

ZEYTİNYAĞIMIZA GÜVENİYORUZ

Tesisin 23 bin metrekare açık, 10 bin 500 metrekare kapalı alana sahip olduğu, hijyen ve teçhizat bakımından Türkiye genelinde zeytinyağı alanında en büyük kompleks olduğu belirtildi.Bölgede 15 milyon lirayı aşan bir yatırımla kurulan dev tesisin, zeytincilik sektörüne büyük katma değer sağlayacağı öğrenilirken, tesiste Türkiye’de ilk defa zeytinin iki kez yıkanarak daha hijyenik zeytinyağı haline dönüştürüleceği ifade edildi. Güven Asa Tesisleri sahibi Turgut Gençal, “Zeytin ağacına karşı olan sevgim bu bahçeleri bize aldırttı. Zeytinlerimizi mümkün olduğu kadar kaliteli yağ yapan yerlerde sıktırarak hasadımızı alıyorduk. Fakat içimiz rahat değildi, çünkü kalitesiz zeytinleri de sıraya koyup sıkıyorlardı. Makinist 24 saat çalışıyordu. Bazen 40 ‘C sıcaklık bazen 50 ‘C sıcaklık ile sıkım yapıyordu. Sonra da Pelitköy’de bir zeytinyağı fabrikası satın aldık. Aylarca bu konuda bu işin uzmanları ile görüşerek ve dünyada İspanya, İtalya’da yazılmış kitaplar alarak ve gece gündüz çalışarak en kaliteli zeytinyağı nasıl yapılabiliriz, bunu öğrenmeye çalıştık ve başarılı olduğumuza inanıyoruz. Çünkü biz zeytinlerimizi delikli kasalarda topluyoruz. En kısa zamanda fabrikaya ulaştırıyoruz yine fabrikada delikli kasalara koyarak imalata sokuyoruz. Dünyada Alp Dağları’ndan sonra en bol oksijen alan Ayvalık, Keremköy, Gömeç ve Pelitköy civarından zeytinlerimiz alınmaktadır ve soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmaktadır. Şu anda sizlere sunduğumuz zeytinyağımız 0,4 dizem yağdır. Çok az elde edilebilen nefaset ve güzelliktedir. Her şeyine güveniyoruz.

HALKIN GÖZÜ TERAZİDİR

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da açılışta yaptığı konuşmada, “Turgut Bey’e teşekkür ediyorum. İnsana hizmetin en somut göstergesini siz yaptınız teşekkür ediyorum. İnsana hizmet kapısına vesile olmak, hizmet kapısı açmak ve bunu yaparken de en güzel şekilde yapmak hayırların en güzelidir. Ömrünüz uzun olsun. Zeytin ağacı kadar uzun olsun. İnşallah bu dönemde de Balıkesir’e, Gömeç’e çok büyük hizmetleriniz devam eder diye düşünüyorum. Hava yolunu halkın yolu yaptık. Bölünmüş yollarla Balıkesir’e bağlandık, İzmir’e bağlandık. Bu millet kendisine hizmet verildiğini biliyor. Her zaman kendine hizmet edenleri tercih ediyor. Çok güzel bir ata sözü var ‘Halkın gözü terazidir’. Dolayısıyla millet bakar ve kim kendisine hizmet ediyor, kim iş üretiyor, kim de laf üretiyor. O çok iyi bilir. Bu aziz milletimize çok teşekkür ediyorum. Sanayi ve tarımda çok büyüdük. HABER GAMZE ATİLA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.