Balıkesir Merhaba Gazetesi

Zeytinli Rock Festivaliyle İlgili Şok Gerçek

Zeytinli Rock Festivaliyle İlgili Şok Gerçek
13 Ağustos 2022 - 14:36

Zeytinli Rock Festivaliyle İlgili Şok Gerçek

 

Ülke genelinde, özellikle sosyal medyada iptal olduğu gerekçesi ile gündeme gelen Zeytinli Rock Festivaliyle İlgili Şok bir ayrıntı ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, Resmi makamlar, Zeytinli Rock Festivalini Düzenlemek İsteyen Organizasyon Firmasını, aylar öncesinde uyarmış. Ancak Firma, tüm bu uyarıları dikkate almayarak bilet satışına başlamış.

 

Aylar Öncesinde Uyarı Yapılmış

Burhaniye Kaymakamlığı, Ocak ayında yerel basında çıkan haberler sonrasında değerlendirmelere başlamış. Ayrıca Kaymakamlık, önceki yıllarda yapılan Zeytinli Rock Festivallerinde yaşanan asayiş, güvenlik, trafik, çevre sorunları değerlendirmiş. Ardından da, bu sorunlar ve vatandaşlar tarafından yapılan yoğun şikayet ve yakınmaları göz önüne alarak, bu festivale izin verilmeyeceğini şirket yetkililerine defalarca bildirmiş. Hatta son olarak, 10 Haziran tarihinde bizzat şirket yetkilisine Zeytinli Rock Festivalinin söz konusu gerekçelerle İlçede yapılmasının uygun görülmediği ve festivale izin verilmeyeceği Kaymakamlıkta yapılan görüşmede muhatabına bizzat iletmiş. .

Firma En Son Resmi ve Yazılı Bildirimi Bile Dikkate Almamış

Buna rağmen, Organizasyonu düzenleyen firma uyarıları dikkate almayarak ve hiçbir şekilde izin alma yoluna gitmeden, festival ile ilgili hazırlıklarını ve bilet satışlarını ısrarla sürdürmüş. Dahası, firma Burhaniye Kaymakamlığı tarafından 5 Ağustos Cuma günü başvuru talebine yazılı olarak olumsuz cevap verilmesinden sonra dahi internet üzerinden bilet satışlarını sürdürmüş.

Ortada net bir şekilde organizasyon firmasının adeta kural tanımaz ve tek taraflı “ben bilirim” şeklinde bir yol izlemesi oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca firmanın, festivalin konser alanında alkol satışı yapılarak ve çadır kampı kurularak konaklamalı olarak yapılması konusunda ısrarlı bir tutum sergilediği de ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor. Ne var ki, Organizasyonu düzenleyen firma bu bilgilere daire hiç bir bilgiyi kamuoyu ile paylaşmamış. Dahası, sosyal medyada bu bilgilerin tamamen dışında ve gerçek dışı ithamlar gündeme geliyor.

 

Burhaniye Kaymakamlığı Şikayetleri Dikkate Alacak Şekilde Her Türlü Tavizi Vermiş Ama!

 

Diğer taraftan, Burhaniye Belediyesinin festivalin her ne şekilde olursa olsun yapılmasını sağlamak için her yolu denediği, bu konuda organizasyon firmasına her tür tavizi verdiği de gelen bilgiler arasında. Belediyenin, her yıl Ağustos ayının son haftasında geleneksel olarak düzenlenen Ören Kültür ve Sanat Festivalinin tarihini öne çekerek Rock Festivalini bu isim altında aynı içerikle yapmaya hazırlandığı bildiriliyor. Bu girişim, organizasyon firmasının tek taraflı, rasyonellikten uzak tavrına Belediyenin destek vermesi ve sırf bu sebeple Ören Festivalinin adını böyle sıkıntılı bir sürece bulaştırması olarak değerlendiriliyor.

Bin Yıllık Devlet Geleneği Hiçe mi Sayılıyor?

Kamu Kurumlarını neredeyse yok sayan bu davranış, Devlet Geleneğine sahip tüm çevreler tarafından yadırganıyor. Rock Festivali sürecini en başından bu yana izleyen ve konuyu Balıkesir özelinde tarafsız olarak değerlendiren çevreler, yaşanan sorunun organizasyon firması ve Burhaniye Belediyesinin hatalı tutumundan, kural tanımaz yaklaşımından kaynaklandığını, Balıkesir’de Valilik ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Belediyeler ve kamu kurumlarının destekleriyle gerçekleştirilen bir çok festival ve etkinliğin olduğunu, yasaklanan veya iptal edilen bir festival bulunmadığını dile getiriyor, bu festival konusunda kamu otoritesinin festivali değil, bu organizasyonun yapılış şeklini uygun görmediğine vurgu yapıyor.

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.