Balıkesir Merhaba Gazetesi

Zeytinliada turizme açılıyor

Zeytinliada turizme açılıyor
27 Aralık 2014 - 0:10

Genel

Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, inanç turizminde önemli bir yere sahip olan Zeytinliada’nın turizme açılması konusunda son aşamaya gelindiğini bildirdi.

Çaltı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Balıkesir’de 20’nin üzerinde antik kent bulunduğunu ve birçok noktada kazıların sürdüğünü söyledi.

Bandırma Daskyleion, Erdek Kyzikos ile Edremit Antandros kazılarının gelecek yılın yaz aylarında devam edeceğini aktaran Çaltı, şunları kaydetti:

“Antik kentler hep deniz kıyısında kurulmuş. Daskyleion da Manyas Gölü’nün yakınında bulunuyor. Balıkesir’in kültür ve turizm değerlerini ortaya çıkarmak için büyük bir çaba harcıyoruz. Erdek, Yüksek Planlama Kurulu kararıyla turizm bölgesi ilan edilmiş bulunuyor. Bu sınırlar içinde Kapıdağ da çok önemli bir yer tutuyor. Zeytinliada’yı, turizme açmak konusunda son aşamaya gelindi. Kirazlı Manastırı’ını da çok daha iyi değerlendirmemiz gerekir.”

Çaltı, Balıkesir’de yaz turizmi süresinin kısa olduğunu ve bunun için farklı alanlarda da faaliyet gösterilmesi gerektiğini anlattı.

Gönen’in de termal turizmde önemli bir merkez olduğunu vurgulayan Çaltı, “Ayrıca Gönen Ekşidere, Manyas Kızık, Susurluk Kepekler, Edremit Güre başta olmak üzere önemli 8 termal kaynağına sahibiz. Kaplıca turizminin gelişmesi için bizim de desteğimizle bu merkezlerde özel sektöre ait kuruluşlar, yeni ve modern binalar yapıyorlar. İldeki turizm faaliyetleri çeşitlendikçe yıl boyu turist ağırlayabiliriz” dedi.

Dünyada “eko turizm” olarak da bilinen dağ turizminin büyük önem kazandığına işaret eden Çaltı, şöyle konuştu:

“İlimizde, bu turizm için çok elverişli yöreler var. Bunların başlarında, Erdek sınırları içindeki Kapıdağ ve ilçe yöresindeki diğer adalar geliyor. Ayrıca Kazdağları, Madra Dağı, Sındırgı Alaçam Dağları, Susurluk’taki Çataldağı da çok önemli. Gerek Kazdağları ve gerekse Kapıdağ’ı, oksijen deposu olmaları nedeniyle Alp Dağları’ndan bile daha önemli görüyorum. Kapıdağ’ı, turizme kazandırmak amacıyla Güney Marmara Kalkınma Ajansına sunduğumuz projelerle önümüzdeki dönemde bazı çalışmalar yapacağız. Kapıdağ’da, doğa yürüyüş güzergah ve parkurlarını netleştirmek istiyoruz. Ayrıca dağlarda, Orman Genel Müdürlüğünün kontrolünde av turizmine de yer verilebilir.” (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.