Balıkesir Merhaba Gazetesi

Zeytinlikler Dronla İlaçlandı   

Zeytinlikler Dronla İlaçlandı   
13 Nisan 2022 - 14:47

Zeytinlikler Dronla İlaçlandı

 

  Türkiye’nin önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in  Burhaniye ilçesinde bir çiftçi, ilk kez dronla ilaçlama yaptı. Hasan Ustabaşı’na ait 15 dekarlık alana yapılan uygulama yoğun ilgi görürken, çiftçilerin işinin kolaylaşacağı açıklandı.

 

15 Dönümde İlaçlama Yapıldı

İlk defa dronla ilaçlama yaptırdığını anlatan 80 yaşındaki Hasan Ustabaşı, ülkede böyle bir uygulamanın yapılmasının kendini mutlu ettiğini söyledi. 50 yıl Almanya da çalıştığını anlatan 80 yaşındaki Hasan Ustabaşı, “Bu gün aşağı yukarı 15 dönüme dronla ilaç atıyoruz. Bu teknik benim hoşuma gitti. Ülkede böyle bir şeyin olması beni mutlu etti. Aslında beklemediğim bir şeyle karşılaştım. Bir sürpriz oldu benim için. 30 litrelik deposu ile dron bahçemde zeytinlere ilaç atmaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Yamaçlık Arzilerde Kolaylık

Ziraat Mühendisi İHA-1 Pilotu Erdem Aslan da, “Burhaniye bölgesinde görevimizi gerçekleştirmeden gerçekten mutluluk duyuyoruz. Zeytinde şu an yaprak gübresi olarak azot fosfat uygulaması yapıyoruz. Dronla çiftçilerimize çok büyük kolaylık sağlıyoruz bu şekilde. Yamaçlık arazilerini kolaylıkla dronla ilaçlama yapıyoruz. Homojen bir şekilde dağılım sağlayabiliyoruz” dedi.

Uygulamadan Memnuniyet Duyuldu

Firma sahibi Leon Biryoti ise, “TDT Tarımsal dron teknolojileri olarak Burhaniye’de bir zeytin bahçesindeyiz. Zeytin bahçesine fosfat uygulaması yaptık azotla birlikte. Çiftçimiz Hasan bey yapılan uygulamalardan son derece memnun. Biz de 1949 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Beybi eldivenleri firmasının bir kuruluşu olarak tarıma, çiftçiye ve ziraate destek vermeye çalışıyoruz. Burada yapılan uygulamadan herkes son derece memnun kaldı. Biz de sonuçtan memnunuz. Bölge çiftçileri

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.