GündemTürkiye Gündemi

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem

Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni dönemle birlikte, zorunlu trafik sigortasında önemli bir değişiklik hayata geçiyor.

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Dönem

Bugünden itibaren yürürlüğe giren yeni dönemle birlikte, zorunlu trafik sigortasında önemli bir değişiklik hayata geçiyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından 1 Mayıs itibarıyla devreye alınan hasar maliyet endeksi uygulamasıyla, mayıs poliçelerinde azami yüzde 3 artış öngörülüyor. Bu uygulama, SEDDK’nin, değişen ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak sigortalıların menfaatlerini korumayı ve hasar prim dengesini sürdürülebilir kılmayı amaçladığı bir adımdır.

Yeni endeks, asgari ücret artışı, yedek parça fiyatlarındaki değişimler, motorlu araçlardaki fiyat artışları ve bakım-onarım maliyetlerini dikkate alarak her ay güncellenecek. Bu sayede, sigorta primlerinin belirlenmesinde daha adil ve dengeleyici bir yaklaşım sağlanacak. Mayıs ayında yapılacak olan yüzde 3’lük artış, sigorta şirketlerine poliçe fiyatlarında belirli bir esneklik sağlayacak ve poliçe sahiplerinin prim ödemeleri üzerinde etkili olacaktır. Bu değişiklikle birlikte, araç modeli, yaş ve ikamet edilen bölge gibi faktörlerin yanı sıra endeksi oluşturan fiyatların da sigorta primlerine etkisi artacak, böylece daha dengeli ve adil bir prim sistemi oluşturulmuş olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu