Balıkesir Merhaba Gazetesi

11 Köşeli Kar Tanesi

11 Köşeli Kar Tanesi
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
27 Ocak 2022 - 8:09

11 Köşeli Kar Tanesi

Bembeyaz kar manzarasının ve lapa lapa yağan kar görüntüsünün verdiği mutluluğun tarifi imkânsız. Gökyüzünden tane tane süzülen ve her birinin muazzam görüntüsü olan apayrı şekillerde kar taneciğinin hikmetinden sual olur mu? Olmaz elbette. Rengi ile ve bir o kadar soğuk ancak güzel görüntüsü ile ayrıca insanları hayran bırakıyor kar yağışı.

Kar tanesinin anlamı, doğayı ve yeryüzünü şekillendiren bin bir çeşitteki ahenkle dans eden yegane varlık haline gelen kar tanesi zarafeti tek olmayı ifade ediyor. Kışın büyüsü doğanın bize sunmuş olduğu mucizesi. Kış aylarında kahvemizi elimize alıp camdan izlediğimiz gökyüzünde dans ederek ihtişamlı bir şekilde yere düşerken bizi evveliyatımıza götürüp çoğu insanı etkiliyor.Bugün kar tanesi ile ilgili ayrıca bilim adamları neler demiş onlarada bir göz atalım derim.

***

Bilim adamlarının da ilgisini çeken kar tanesinin en büyüğü 11 köşegeni olan ve her bir köşegeninin birbirine eş olup aynı düzen ve simetri içinde olması kendisine hayran kalmamıza yetmektedir. İlk kartanesini Wilson 1885 yılında araştırmaya başlamıştır. Araştırmalara göre yüzü aşkın farklı çeşitte görünen kar tanesinin her biri öylesine nizamidir ki ayrıca görkemini inkar etmek mümkün değildir. Zerafeti ışıltıyı  ve görselliği yansıtan ve bayanların olmazsa olmazları arasındadır. Mutlaka dolaplarında modası bitmeyen bir aksesur olarak yer almaktadır. Hiçbir kartanesi ayrıca birbirine benzemeyip olup Allah’n muhteşem bir sanatıdır. Kar tanesi anlamı, Çoğu din adamları Allah’n varlığını inanmayan ve inançları olmayan insanlar için şu örneği vermiştir;  ” Asla doğadan düşen kartanesi bir birine benzemez ve bunu sen, ayrıca ben yapamayız bu doğanın eşsiz görselliğidir. Allah vardır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.