Gündem

2 Devlet Tek Millet Ruhu İle Kültür Yaşatılıyor

2 Devlet Tek Millet Ruhu İle Kültür Yaşatılıyor

Balıkesir Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı (BGYC) TİMBİR Genel Başkan Yardımcısı Semra Aman Akyürek Azerbaycan Kültür Bakanlığı ve TİMBİR ortaklığı ile gerçekleşen foruma katıldı. Forumda Akyürek, Ankara Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu’na “ İki Devlet Tek Millet” panosu takdim etti. Türkiye-Azerbaycan Ankara Forumu Ankara’da Kent Konseyi binasında gerçekleşti.

Kültürel Miras Konuşuldu
Ankara’da Kent Konseyi binasında gerçekleşen forum Türkiye-Azerbaycan Ankara Forumu adı altında gerçekleşti. ‘Batı Azerbaycan’ın Kültürel Mirası’ konuşuldu. Azerbaycan Basın Konseyi Üyesi Agil Alesger de Türkiye’nin Azerbaycan’ın haklı davasında her daim yanında olduğunu kaydederek tek millet iki devlet olarak birlikteliğimizin daim olacağını söyledi. Türk Medyası Fransız AFP resmi basın organının yapmış olduğu dezenformasyonu engellediğini ve dünyaya Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklılığını ve Ermenilerin yalanlarını anlatabildiklerini söyledi.

2 Devlet Tek Millet Ruhu İle Kültür Yaşatılıyor

Türk İnternet Medya Birliği Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa ise forumda yaptığı konuşmada; “Karabağ’dan sonra stratejik ortaklığın ne demek olduğunu daha iyi anladık. Özellikle Karabağ Zaferinde Türkiye’nin Azerbaycan ile ortak çalışması sonucunda çok kısa sürede Ermenilerin işgal ettiği toprakları geri aldık ve hepimiz sevindik. Biraz önce İstiklal Marşlarını hep beraber söyledik bu çok önemli bir konu ama biz orada başka bir şey daha gördük evet Türkiye ile Azerbaycan Karabağ’da bir askeri zafer kazandı birlikte ama başka bir zafer daha kazandı. O da iletişim zaferi.

Türkiye İletişim Başkanlığı ve Azerbaycan medyası ile Türk Medyası bir araya geldi. Fransız AFP resmi basın organını yapmış olduğu dezenformasyonu engelledi ve dünyaya Azerilerin haklılığını ve Ermenilerin yalanlarını anlatabildik yani medya ve iletişim başarısı yaptık. Biz Türk İnternet Medya Birliği olarak yıllardır bunu söylüyoruz. Medya birleşirse halklar yakınlaşır, medya birleşirse toplumlar güçlenir.” dedi.

2 Devlet Tek Millet Ruhu İle Kültür Yaşatılıyor

Türklerin yaşamaya karar verdiği gün dünyayı o zaman hizaya getireceklerini ve bir millet iki devlet olarak yaşama iradesini ortaya koyduklarını söyleyen Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, şöyle konuştu:
“Türkiye Azerbaycan kardeşliğine duygudan eyleme taşıyarak şiirden ekonomiye taşıyarak kalkınmayı örgütlemek zorundayız. Dünyadaki süper güçler duygu ile değil ekonomi ile bizlere hükmediyorlar, dolayısıyla bizim duygudan yana bir sorunumuz yok biz yaşamaktan çok ölmeyi bilen bir milletiz. Dünya yaşamamızı merak ediyor. Yaşamamız daha tehlikeli ve ona da alışacaklar. Türkler yaşamaya karar verdiği gün dünyayı hizaya getirecekler. Bizler bir millet iki devlet olarak yaşama iradesi ortaya koyduk, dünyanın bütün bilişim teknolojileri ekonominin yeni kurallarının tamamını donanımlı ve yeni nesil ile beraber kültür sanat ekonomisiyle beraber kavuştuğumuz toprakları ekonomi ile buluşturacağız.”

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kültürel benzerlikler ve ortak noktaların iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirdiğini belirten Ankara Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, “Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kültürel benzerlikler ve ortak noktalar iki ülke arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmektedir. Her ülkede ve zengin tarihleri kültürel mirasları ve benzerlikleri ile birbirlerine önemli bir şekilde bağlıdır bu ortak noktalar daha derin ve sağlam iş birliği ve dostluğun temelini oluşturması dileğiyle.

2 Devlet Tek Millet Ruhu İle Kültür Yaşatılıyor

Aslında ortak mirasımızı ifade eden belki biraz sonra yine konuşmacılarımızın da ifade edeceği pek çok somut olmayan kültürel mirasımızın UNESCO mirası listesinde beraber görmekteyiz. Özellikle de Korkut miras kültürü, Nevruz, minyatür sanatı, çay kültürü yine ipek böcek ve dokuma gibi geleneksel üretimler, Nasrettin Hoca, Molla Nasrettin, Molla Efendi, gibi yine tezhip sanatı yine iftar geleneği ve zanaatkarlık ve İcra sanatı, sedef kapma işçiliği gibi pek çok konuda Azerbaycan ile birlikte UNESCO mirası listesine başvurarak birlikte hareket ettiğimiz ve geleneksel kültürümüzü birlikte yaşattığımız “bir millet iki devlet” olgusunun temelini oluşturan alt yapıların kurulmuş olduğu bir birlikteliği sağlamış bir yapı olarak bir arada”

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) tarafından “Batı Azerbaycan’ın Kültürel Mirası Uluslararası Düzeyde” temasıyla gerçekleşen forumda Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Senem Arıkan, Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Türk İnternet Medya Birliği Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, Azerbaycan Basın Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Agil Alesger, Azerbaycan Türkiye Evi Genel Sekreteri Toğrul Allahverdili, TİMBİR Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile davetliler katıldı.

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu