EğitimGündem

2024 LGS Başvuruları Başladı! İşte Detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu www.meb.gov.tr internet adresinden açıklandı.

2024 LGS Başvuruları Başladı! İşte Detaylar…

2023 2024 Yili Sinav Gunleri Degisti 1

LGS başvuruları, elektronik ortamda isteğe bağlı olarak gerçekleştirilecek. İşte, 2024 LGS başvurusu ile ilgili detaylar:

Başvuru Tarihi: 18-29 Mart

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 2 Haziran’da uygulanacak merkezi sınav başvuruları, “e-Okul” üzerinden isteğe bağlı olarak yapılacak. Sınava katılım isteğe bağlı olacak ve katılmak isteyen öğrenciler başvurularını elektronik ortam üzerinden ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilecekler. Başvurular, 18-29 Mart tarihleri arasında “e-Okul” üzerinden isteğe bağlı olarak yapılacak.

Başvuruların Onayı Nasıl Olacak?

Okul müdürlükleri başvuru işlemleriyle ilgili öğrencilere rehberlik edecek ve sınav başvuruları 1 Nisan 2024’e kadar okul müdürlüklerince onaylanacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzda bulunan formu doldurarak yapacaklar. Öğrenciler, başvurularının yapılıp yapılmadığını elektronik ortamdan takip edebilecekler.

2024 LGS Oturumunun Kapsamı

Sınav, her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular içerecek.

Giriş Belgeleri: 24 Mayıs’tan İtibaren Açıklanacak

Giriş belgeleri, 24 Mayıs’tan itibaren açıklanacak. Fotoğraflı sınav giriş belgeleri, elektronik ortamdan okul müdürlüklerince alınacak, mühürlenecek ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Öğrenciler sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleriyle geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar.

Haber: Bülten

YÖK’ten Yurt Dışı Üniversite Kayıtlarına Yeni Şartlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu