Balıkesir Merhaba Gazetesi

6 Ekim Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü

6 Ekim Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü
06 Ekim 2022 - 16:51

6 Ekim Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü

 

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası jeoçeşitlilik gününde bir basın açıklaması yaptı. 6 Ekim gününün Uluslararası jeolojik çeşitlilik günü olarak kutlandığını belirtti.

 

Jeoçeşitlilik İnsanlık İçin

Yapılan açıklamada, “Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü; Eşsiz güzelliğe sahip gezegenimizde, jeolojik çevre ile tüm canlılar arasında var olan yaşamsal öneme sahip bağ hakkında jeoçeşitlilik aracılığıyla farkındalık yaratmak. Toplumun; jeoçeşitliliğe sahip bir gezegende yaşamaktan nasıl fayda sağladığını, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ile toprağın korunmasının öneminin anlaşılmasını teşvik etmek. Jeoçeşitliliğin insanlığa, yaşamını sürdürebilmesi için mekân oluşturduğu ve  başta besin zincirinin temel halkası olan toprak olmak üzere zengin doğal kaynaklar sunduğunu anlatmak.”denildi.

Jeoçeşitlilikten Faydalanamıyoruz

Sürdürülebilir çözümlere vurgu yapılan açıklamada genç, özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki kız öğrencileri, yüksek veya daha ileri eğitime çekmenin bir yolu olarak yerbilimlerindeki profesyonel kariyer çeşitliliğini teşvik etmenin önemine değinildi.Ayrıca, “Ülkemiz; jeolojik özelliklerinin bir sonucu olarak dağlar, vadiler, kanyonlar, şelaleler, buzul gölleri, sulak alanlar, denizler, tuzlalar, mağaralar, peribacaları, ilginç kıyı alanları ve yapıları gibi çok sayıda jeomorfolojik yapının yanında, fosil buluntu alanları, bir kez yok edildiğinde bir daha yerine konulması imkansız jeolojik yapı ve şekillere sahip olmasına rağmen,  bu jeoçeşitliliğimizin farkında olduğumuz veya sahip çıkıp bundan yeterince yararlandığımız söylenemez.”denildi.

Jeoçeşitlilik Korunmalı

Açıklamada TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak, “ülkemizin biyoçeşitliliğinin üzerinde veya içinde gelişerek çeşitlendiği jeolojik miras niteliğindeki alanlarının bilinçsizce tüketilerek yok edilmesinin önlenmesi amacıyla;  TBMM başta olmak üzere ilgili kurumları jeoçeşitliliğimizin korunarak gelecek nesillere aktarılması konusundaki yasal düzenlemeleri geciktirmeksizin gerçekleştirmelerini ve belediyeler başta olmak üzere toplumun tüm bileşenlerini jeoçeşitliliğimizi oluşturan jeolojik varlıklarımızı korumaya davet ediyoruz.”denildi. Haber: Fatma Kara

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.