TariflerBalıkesir Merhaba Blog Yazıları

60 Yıllık Tarif! Portakal Çiçeği Reçeli

Refika'nın Mutfağı'nın ünlü yemek blogger'larından ve aynı zamanda "Bulgurcu Teyzesi" olarak bilinen Nursen Doğan, özel bir tarif olan portakal çiçeği reçelini paylaştı.

60 Yıllık Tarif! Portakal Çiçeği Reçeli

Refika’nın Mutfağı’nın ünlü yemek blogger’larından ve aynı zamanda “Bulgurcu Teyzesi” olarak bilinen Nursen Doğan, özel bir tarif olan portakal çiçeği reçelini paylaştı. Bu eşsiz reçeli yapmak için, Nursen Hanım’ın anneannesinden gelen tarifi kullandı. Tarif, gözleri dolarak bahsettiği anneannesi ve 60 yıl evvelin Adana’sından başlıyor.

60 Yıllık Tarif! Portakal Çiçeği Reçeli
Portakal Çiçeği Reçeli

Portakal Çiçeği Reçeli İle Sofranızı Tatlandırın!

Reçelin hazırlık aşamasında, turunç çiçeğinin yaprakları tek tek ayıklanıyor. Nursel Doğan’ın aktardığına göre sarı taç yaprakları ve tozların reçele geçmesini engellemek için yapraklar dikkatlice seçiliyor. Sonrasında, ayıklanan yapraklar bir kaba konuyor ve üzerlerine ölçülü miktarda şeker ve su ekleniyor. Tencerede kaynatılan suyun içine eklenen yapraklar, 10-12 dakika boyunca kaynatılıyor. Bu işlem, turunç çiçeğinden güzel bir su elde etmek için yapılıyor.

Daha sonra ise, şeker ve su ilave edilerek karışım yaklaşık 30-35 dakika daha kaynatılıyor. Reçelin şerbetli kıvamına ulaşması için bu adım önem taşıyor. Pişme sürecinde, yaprakların beyazları şeffaflaşmaya başlıyor ve şerbet kaşıktan akarken son damlasına kadar kıvam alıyor. Limon tuzu eklenen karışım, bir dakika daha kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılıyor.

60 Yıllık Tarif! Portakal Çiçeği Reçeli
Nostaljik Bir Lezzet Yolculuğu

Son aşamada, kavanozlara dökülüp ters çevrilerek soğumaya bırakılıyor. Soğumaya bırakılan kavanozlar 10-15. dakikasında düzeltilerek en üstte kalan yaprakların değişmesi sağlanıyor.

Bu özel tarifin eski zamanlarda daha sık yapıldığını ancak günümüzde pek uğraşılmadığını belirten Nursen Doğan, eskiyi hatırlatmanın yanı sıra yeni bir ilham kaynağının ve potansiyel bir iş fikri olmasını umut ediyor.

 

 

Haber: Bülten

Karanfilli Vişne Reçeli Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu