Dünyadan HaberlerEkonomiGündem

AB’den Türkiye’deki Suriyelilere 1 Milyar Avroluk Destek

Avrupa Birliği, Türkiye'deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için 1 milyar avroluk destek taahhüdünde bulundu.

AB’den Türkiye’deki Suriyelilere 1 Milyar Avroluk Destek

Avrupa Birliği, Türkiye’deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklar için 1 milyar avroluk destek taahhüdünde bulundu.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki Suriyeliler ve ev sahibi topluluklara 1 milyar avro destek sağlayacak. Bu taahhüt, AB Komisyonunun “Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi” konulu 8. Brüksel Konferansı’nın sonuçlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada belirtildi.

Abden Turkiyedeki Suriyelilere 1 Milyar Avroluk Destek 1

AB’nin 2024 ve 2025 yılları için toplamda 2,12 milyar avro taahhütte bulunduğu açıklamada, bu yardımın hem Suriye içindeki hem de komşu ülkelerdeki Suriyeliler ile Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak’taki ev sahibi topluluklara destek sağlayacağı ifade edildi. AB, 2023’te yapılan 7. Brüksel Konferansı’nda da Suriye’deki nüfus ve Suriyeli mülteciler ile Lübnan, Ürdün ve Irak’taki savunmasız topluluklara yönelik 2024 yılı için 560 milyon avro taahhütte bulunmuştu. 2025 yılı için ise bu rakama ek olarak 560 milyon avro daha taahhüt edildi. Türkiye’deki Suriyeli mülteciler ve hassas durumdaki ev sahibi topluluklara ise 1 milyar avro destek verileceği açıklandı.

Abden Turkiyedeki Suriyelilere 1 Milyar Avroluk Destek 2

Açıklamada, 2025 taahhütlerinin 2027 yılına kadar olan dönemi kapsayan mali paketin bir parçası olduğu belirtildi. Ayrıca, konferansın AB yönetimi, üye ülkeler, Suriye’nin komşu ülkeleri, diğer ortak ülkeler, bağışçılar ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerini bir araya getirerek, Suriye’de BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda müzakerelere dayalı bir siyasi çözüme ulaşılmasının acil önemini vurguladığı ifade edildi.

Abden Turkiyedeki Suriyelilere 1 Milyar Avroluk Destek 3

AB Komisyonunun kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu üyesi Janez Lenarcic, konferans sonunda yaptığı açıklamada, toplam 7,5 milyar avro hibe ve kredi taahhüdünde bulunulduğunu duyurdu.

Avrupa’da Sahipsiz Hayvanlara Sıkı Yasal Düzenlemelerle Sokaklar Temiz

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu