Dünyadan HaberlerGündem

Almanya, Silahlarını Ukrayna’nın Rusya’ya Karşı Kullanmasına İzin Verdi

Almanya, Ukrayna'nın kendini savunma amacıyla Alman yapımı silah ve mühimmatları Rusya topraklarına karşı kullanmasına onay verdi

Almanya, Silahlarını Ukrayna’nın Rusya’ya Karşı Kullanmasına İzin Verdi

Almanya, Ukrayna’nın kendini savunma amacıyla Alman yapımı silah ve mühimmatları Rusya topraklarına karşı kullanmasına onay verdi

Almanya Silahlarini Ukraynanin Rusyaya Karsi Kullanmasina Izin Verdi 1

Almanya hükümeti, Ukrayna’ya savunma amacıyla gönderilen Alman yapımı silah ve mühimmatların, Rus topraklarındaki hedeflere karşı kullanılmasına izin verdi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna’nın topraklarını ve özgürlüğünü savunma mücadelesine destek verdiklerini belirtti.

Almanya Silahlarini Ukraynanin Rusyaya Karsi Kullanmasina Izin Verdi 2

Uluslararası Hukuka Uygunluk Vurgusu

Hebestreit, Ukrayna’nın uluslararası hukuka uygun olarak topraklarını savunmak için mücadele ettiğini vurguladı. Açıklamasında, “Söz konusu olan, Ukrayna topraklarının kurtarılmasıdır ve biz, tedarik ettiğimiz silahların uluslararası hukuka uygun olarak bu amaçla kullanılması konusunda Ukrayna ile mutabık kaldık,” dedi. Ayrıca, Almanya’nın en yakın müttefikleri ve Ukrayna hükümeti ile sürekli diyalog içinde olduğunu ve desteği savaşın gidişatına göre uyarladıklarını ifade etti.

Almanya Silahlarini Ukraynanin Rusyaya Karsi Kullanmasina Izin Verdi 3

Rusya’ya Karşı Savunma

Hebestreit, Rusya’nın son haftalarda başta Harkov olmak üzere sınır bölgelerinden saldırılar düzenlediğini hatırlatarak, Ukrayna’nın bu saldırılara karşı kendini savunma hakkına sahip olduğuna inandıklarını belirtti. “Ukrayna, bu amaçla bizim tarafımızdan tedarik edilenler de dahil olmak üzere verilen tüm silahları uluslararası hukuki yükümlülüklerine uygun olarak kullanabilir,” dedi.

Almanya Silahlarini Ukraynanin Rusyaya Karsi Kullanmasina Izin Verdi 4

ABD’nin İzni

Almanya’nın bu kararı, ABD’nin Ukrayna’ya benzer bir izin vermesinin ardından geldi. ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD Başkanı Joe Biden’ın, Ukrayna’nın Harkov bölgesini savunmak için Rusya topraklarındaki hedeflere karşı ABD yapımı silahları kullanmasına izin verdiğini açıklamıştı.

Almanya Silahlarini Ukraynanin Rusyaya Karsi Kullanmasina Izin Verdi 5

Yetkili, “Başkan, Ukrayna’nın kendilerine saldıran ya da saldırmaya hazırlanan Rus güçlerine karşılık verebilmesi için ABD tarafından tedarik edilen silahları Harkov bölgesinde karşı ateş amacıyla kullanabileceği talimatını verdi,” demişti.

Almanya Silahlarini Ukraynanin Rusyaya Karsi Kullanmasina Izin Verdi 6

Bu kararlarla birlikte, Ukrayna’nın savunma kapasitesinin artırılması hedefleniyor ve uluslararası müttefiklerin desteği devam ediyor.

AB Çalışanları’dan Refahta Ölenler İçin Temsili Cenaze Töreni

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu