Balıkesir Merhaba Gazetesi

Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunda Kyzikos Antik Kenti Ziyaret Edildi

Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunda Kyzikos Antik Kenti Ziyaret Edildi
21 Kasım 2022 - 14:48

Arkeoloji Buluşmaları Sempozyumunda Kyzikos Antik Kenti Ziyaret Edildi

 

Balıkesir Arkeoloji Buluşmaları Kültür Varlıkları ve Sürdürülebilirlik Sempozyumu kapsamında Kyzikos Antik Kenti ziyaret edildi.

 

Antik Kazılar Hakkında Bilgi Verildi

Kyzikos Antik Kenti Kazı Alanı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Tercanlıoğlu Erdek ilçesinde Kyzikos Antik Kenti ve kazılar hakkında bilgi verdi. Kyzikos Antik Kenti Kazı Alanı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Tercanlıoğlu antik kentte Roma, Helen ve Bizans Dönemlerine ait çok sayıda mermer sütun çıkarıldığını belirtti.

2 Sene Önce Tesadüfen Bulundu

Kazı çalışmaları sırasında çıkarılan büyük bir mermer sütun hakkında bilgi veren Tercanlıoğlu, Kyzikos Antik Kenti’nde bu tür taşlardan 96 tane olduğunu düşündüklerini belirterek taş hakkında da katılımcılara bilgi verdi.  Kyzikos Antik Kenti ziyareti sonrası antik kent sınırları dışında 2 sene önce tesadüfen bulunan ve kazı çalışmaları devam eden Nekropol alanına geçildi.

Tercanlıoğlu katılımcılara mezarlar arasında çok güzel bir hoşgörü örneğine rastladıklarını ifade etti. Ayrıca Tercanlıoğlu kimsenin mezarını bozmadan ya da tahrip etmeden cenazelerini gömdüklerini söyledi.   Ziyarete; Kyzikos Antik Kenti Kazı Alanı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Tercanlıoğlu, Kyzikos Antik Kenti Önceki Kazı Alanı Başkanı Prof. Dr. Nurettin Koçhan, çok sayıda akademisyen, öğretim görevlisi, Belediyemiz Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.