Balıkesir Merhaba Gazetesi

AYAKKABIYI SATAN DA TAMİR EDEN DE SALGINDAN ETKİLENDİ

AYAKKABIYI SATAN DA TAMİR EDEN DE SALGINDAN ETKİLENDİ
12 Ekim 2020 - 9:20

AYAKKABIYI SATAN DA TAMİR EDEN DE SALGINDAN ETKİLENDİ

 

Ayakkabıcılar Çarşısı’nda iş tutan Ayakkabı tamircisi ustalardan Bülent Yılmaz ve İsmail Sakar pandemi sürecinde mesleklerinin yaşadığı duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

İsmail Sakar ve Bülent Yılmaz uzun yıllardır Ayakkabıcılar Çarşısı’nda yakın dükkanlarda çalışan hem iki meslektaş hem de yakın arkadaşlar. Uzun süredir Çarşı’da Ayakkabı Tamirciliği yapan iki usta, Koronovirüs pandemisi nedeniyle yaşadığımız bu zorlu süreçte işlerimizi yürütmeye çalışıyoruz dediler. İsmail usta 30 senedir, Bülent usta ise 50 senedir ayakkabı tamirciliği yaptıklarını söylediler. Yaptıkları işin koronavirüs salgınından etkilendiğini ifade eden tamirci ustalar “Ayakkabıyı satan da tamir eden de salgından etkilendi. ”dediler.

 

SALGINDA AYAKKABI TAMİRCİLİĞİ

Koronavirüs pandemisi ile Mart ayından bu yana işlerinin yüzde 60 a yakın düşüş olduğunu değerlendirerek bazı sektörlerde yaşanan sıkıntıların kendi işlerine yansıdığını belirttiler. Bülent Yılmaz ve İsmail Sakar’ın salgın sürecinde ayakkabı tamirciliğinin durumu ile ilgili değerlendirmesi söyle kaydetti:

 

OKULLARIN AÇILMAMASI BİZİ ETKİLEDİ

İsmail Sakar,“Salgın yüzünden okullar açılmadı. Her sene insanların yaptığı ve bizim işimiz için oldukça önemli olan okul ayakkabısı alışverişi yapılmadığı gibi kimsenin ayakkabısını tamir ettirmeye de ihtiyacı kalmadı. Bizim birçok sektörde yaşanan sıkıntıdan etkilendiğimizi söyleyebilirim. 50 yıldır yaptığım bu işte ekonomik krizler de gördüm fakat bu salgının bizim işlere yaptığını bu ülkede olan hiç bir şey yapmadı. Ayakkabıların satılmamasından sadece Ayakkabı satıcısı esnaf değil bizde etkileniyoruz.”

 

BAZI SEKTÖRLERDEKİ DÜŞÜŞÜN YANSIMASI OLUYOR

Bülent Yılmaz, “Tabi durum sadece okul alışverişi ile bitmiyor. Biz ayakkabı tamirciliğinin yanı sıra çanta valiz gibi ürünlerinde tadilatını yapıyoruz.  Okul çantası alışverişlerinin yanı sıra inşalar tatile giderken kullandıkları valizlerinde de oluşan sorunlar için bize geliyorlardı. Şimdi doğal olarak tatile gidilmiyor. Turizm sektöründe yaşanan iş düşüşü bizi de etkilemiş oldu. Yani demek oluyor ki Turizm azaldı; valizlerin çantaların tadilatı bitti. Zora düşen sektörlerden biri de düğün organizasyon.. Gelin ayakkabısı, Damat ayakkabısı eşinin dostunun ayakkabısı alınır. Bu sektörün korona davasına yenik düşmesiyle yine bizim işlerde bir düşüş dalgası daha esnafa vurdu.

 

BİRİ KEPENK KAPATIRSA HERKES ETKİLENİR

Eskiden her yıl ortalama 14 15 mağaza ile ortak çalışırdım. Gün içinde kazancımı bu çalışmalardan sağlardım. Şimdi mağazalarla da çalışamıyoruz. Onların işler kötü, bizim de kötü. Esnafçılıkta her şey birbiri ile bağlantılı ne zaman biri kepenk kapatsa, bu gidişten etkilenen illa ki başkaları da olur.”

Haber: Selin Akın

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.