Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir Tabip Odası Depremi Değerlendirdi

Balıkesir Tabip Odası Depremi Değerlendirdi
07 Şubat 2023 - 15:51

Balıkesir Tabip Odası Depremi Değerlendirdi

 

Meydana gelen depremin ardından birçok kurum ve kuruluş deprem bölgesi için çalışmalarını hızlandırıyor. Türk Tabipler Birliği Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan basın açıklaması yaptı.

 

Dr. Uçan Öncelikleri Sıraladı

Kahramanmaraş merkezli sabah 04.14’te 7,7 ve saat 13.24’te 7,6 şiddetinde yaşanan iki depremde her an artan sayıda kayıp ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Dr. Necdet Uçan “Haberin alındığı ilk andan itibaren Türk Tabipleri Birliği (TTB), oluşturmuş olduğu TTB Kriz Masası ile süreci yakından takip etmekte, başta meslektaşlarımız ve sağlık ekibimizin üyeleri olmak üzere bölgedeki durumun değerlendirilmesi ve müdahalelerin geliştirilmesine çalışmaktadır. Depremlerin etkilemiş olduğu bölge çok büyük bir alandır; kentsel ve yaygın bir kırsal alanda 15 milyon insanımız yaşamaktadır. Depremin şiddeti çok büyüktür; artçıları bile büyük birer deprem niteliği taşımaktadır. Üstelik tüm bölgede zorlu kış koşullarını hüküm sürmektedir. Durum son derece ağırdır” dedi. Bu süreçte hassas ve titiz bir çalışma ile önceliklerimizin neler olması gerektiğini sıralayan Türk Tabipler Birliği Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, şu noktaların altını çizdi:

“Güvenlik: Bölgeye girişlerin güvenlik altına alındığı öğrenmiş bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın ve hizmet verenlerin can ve mal güvenliği için bu karara tam uyum gösterilmesi çok önemlidir.

Arama ve kurtarma: Acil kurtarma ekiplerinin bir kısmının bölgeye ulaştığını ve farklı illerden yeni ekiplerin de yola koyulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Bu konuda üzerimize düşen, ekiplerin ulaşımını engelleyebilecek her türlü gereksiz ulaşım hareketliliğinden kaçınmak ve enkaz alanında yetkililerin talimatlarına ve yönlendirmelerine uyum sağlamaktır.

Yaralıların tedavisi: Enkaz kaldırma çalışmaları sürerken şu anda hayatta olanların hayatta tutulması ve tedavilerinin sağlanması gerekmektedir. En kısa zamanda bölgedeki sağlık kurumları ve personelinin durumu hakkında hızlı bir değerlendirme yapılmalıdır. TTB bu konuda görev almaya hazırdır. Merkez Konseyi ve tabip odalarımızın yönetimleri olarak çalışmalara başlanmıştır. Tabip odalarımızın tamamında da oluşturulan kriz masaları aracılığı ile gönüllü hekimleri listelemektedir.

Barınma: Şu an için bölgede yaşayanların en önemli sorunu barınmadır. Deprem bölgesinde vatandaşlarımızdan gerek can güvenlikleri gerekse de arama-kurtarma-sağlık çalışmalarının etkililiği için hasarlı-riskli yapılara girmeme ve uzak durmaya özen göstermelerini bekliyoruz. Ancak, hava çok soğuktur. Başta, yaşlılar, engelliler, gebeler, anne ve çocuklar gibi öncelikli gruplarının tespit ederek hızla güvenli barınma alanlarına yönlendirmeleri gerekmektedir. Bölgede daha önce tanımlanmış ve hâlâ kullanılabilecek durumdaki güvenli alanların ilanı ve grupların buralara yetkililerce yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak bu hava koşulları ile bölgedeki olanaklar yeterli olmayacaktır. Yine kırılgan gruplardan başlayarak, tahliye koridorları ile en yakın uygun illere kişilerin geçici barınması sağlanmalıdır. Yoksa bu gruplarda büyük kayıplar yaşamamız olasıdır.

Mevcut durumun saptanması: Bölgenin mevcut durumunun hızlı değerlendirme yöntemleri ile değerlendirilmesi bir an önce yapılmalıdır. Bu değerlendirme farklı disiplinlerden gelen bilim insanlarının desteği ile gerçekleşebilir. Bölgede şu andan itibaren geçerli olan riskler ortaya konmalıdır.

Bilgi kirliliği ile mücadele: Her olağanüstü durumda olduğu gibi başta sosyal medya ortamı olmak bilinçli ya da bilinçsiz şekilde yayılan bilgi kirliliği ile karşı karşıya kalacağımız bir dönem içindeyiz. TTB düzenli bilgilendirmeler ile bu durumla mücadele edecektir. Süreci yakından takip ederek güncel ve yakın/orta/uzak vadeli önerilerini yetkililer ve kamuoyu ile paylaşacaktır.

Koordinasyon ve işbirliği: Sağlık hizmetlerinin sunulması ile ilgili olarak Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) Sağlık Bakanlığı koordinasyon sorumluluğunu üstlenmiştir. Bu süreçte kamuoyunun tüm bileşenlerinin gücüne gereksinim bulunmaktadır. TTB olarak uzmanlık derneklerimizin ve tüm üyelerimizin bilgi ve yetkinliğini her türlü koordinasyonda sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz”

Alınması Gereken Önlemlerin Altı Çizildi

Bu süreçte yapılması ve alınması gereken önlemlerin altını çizdikten sonra Dr. Uçan “TTB olarak bölgedeki meslektaşlarımızla iletişimi en yakın şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Onların varlığı tüm insanlarımızın can güvencesidir. Bir kez daha tüm toplumumuza geçmiş olsun dileklerimizi sunar; yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz” ifadelerini kullandı.

Haber: Muhammed Can Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.