Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de 30 Ağustos

Balıkesir’de 30 Ağustos
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
29 Ağustos 2022 - 8:07

Balıkesir’de 30 Ağustos

 

30 Ağustos Zaferinin 100.yılında gururla birkez daha bağımsızlık kutlamaları yapılacak.Hatırlayalım;Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal bir bayram.

Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz’un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir’e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922’de İzmir’in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon’da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye’de 1926’dan beri Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Her yıl ülkemizde yapılan kutlamalar Balıkesir şehrimizde de yöresel oyunlar eşliğinde ve çeşitli gösterilerle kutlanıyor.Günün anlam ve önemine dair konuşma gerçekleşiyor.Bu ıl kutlama Kuvayi Milliye meydanında.Milli mücadelede önemli bir yer tutan kurtuluş günlerimizin adeta yeniden güçlenerek tazelenen meşalesi yakılır bugünlerde….KUTLU OLSUN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.