Balıkesir Merhaba Gazetesi

BALIKESİR’DE 65 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

BALIKESİR’DE 65 YAŞ VE ÜZERİ İÇİN SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI
12 Kasım 2020 - 11:02

Artan vaka artışlarına karşı Balıkesir’de önlemler alınmaya devam ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlar için önlemler alındı. Balıkesir Valiliği 65 yaş üstü için saat 10.00-16 arasında sokağa çıkabilmelerine bu saatler dışında ise sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini duyurdu.

 

65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı son dakika açıklamalar ile gündeme geldi. Bazı illerde getirilen kısıtlama kararı sonrası İçişleri Bakanlığı’ndan yeni tedbirlere yönelik genelge yayınlandı. 81 ilde 65 yaş üstüne kısıtlama kararı alındığı bildirildi. Diğer yandan İstanbul ve Ankara Valiliği 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındığını duyurmuştu. İstanbul’da koronavirüs tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstündekilere 10.00-16.00 saatleri arası hariç sokağa çıkma kısıtlaması getirilmişti.

65 yaş üstüyle ilgili Balıkesir Valiliği’nden yapılan açıklamada” 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün 10.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabileceklerine, bu saatler dışında 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanmasına karar verildiğini duyuran bir açıklama yaptı.

 

Yolda ve Toplu Alanlarda Sigara içmek Yasak

 

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle tüm illerde valilik ve kaymakamlıklarca belirlenecek bazı cadde ve sokaklarla ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda sigara içmek yasaklandı.

 

Yeni Tedbirler Gelmeye Devam Ediyor

 

Daha önce illere gönderilen genelgeyle 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre il hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi gerektiği kaydedilen genelgede, bu konuda alınacak yeni tedbirlere yer verildi. Bu doğrultuda valilerce, Kovid-19 salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10.00­-16.00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde Balıkesir’de de karar alındı. Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak. Semra Aman Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.