Özel Haberlerİlçe Haberleri

Balıkesir’de Arı Ölümlerine Dikkat

Balıkesir'in arıcılık potansiyeli yüksek bölgelerinde, arıcılar arı ölümleriyle mücadele ediyor. Bilinçsiz ilaçlama ve arıların konaklama yerlerine yapılan müdahaleler, arı popülasyonunu olumsuz etkiliyor. Hayrettin Elbasan gibi uzun yıllardır arıcılık yapan isimler, endişelerini dile getiriyor.

Balıkesir’de Arı Ölümlerine Dikkat

Balikesirde Ari Olumlerine Dikkat 1
Balıkesir’de Arı Ölümlerine Dikkat

Hobi Arıcılıktan Ticari Faaliyete

Balıkesirli arıcı Hayrettin Elbasan, 25 yıl önce hobi olarak başladığı arıcılık serüvenini günümüzde 100 kovana ulaşarak sürdürüyor. Emekli bir imam olan Elbasan, arıcılığa başlama hikayesinde merakının etkisini vurgularken, işin tutkuya dönüşmesinden bahsediyor.

Arıcılığın Zorlukları ve Önemi

Elbasan, arıcılığın zorluğuna ve önemine dikkat çekiyor. Arıcılığın tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu ve bir kere bulaşanın bırakamayacağını belirtirken, doğru ürün üretmenin ve müşteri memnuniyetinin sürekliliğin önemine vurgu yapıyor. Elbasan, “Arıcılık, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bir kere bulaşan bir daha bırakamaz. Yani hobi amaçlı işlerin hepsi aynıdır. Ama biraz da bir şeyler kazandığın zaman daima ilerletirsin. Düzgün ürün üretirsen, müşteri memnuniyeti varsa senden daima isterler. İstedikçe sen de çoğaltmak zorunda kalırsın. Liyakatli bir şekilde yaptığın sürece para kazanırsın. Ürünün bir şekilde satılır. Balıkesir bölgesinde tamamen değerini bulamasa da internet ortamında meslek devam ediyor. Bizim eksiğimiz ise şu; markalaşmak. Markalaşma aşamasına tam olarak geçemedik. Kendi ürünümüzü kendimiz satıyoruz. Dolayısıyla değerinin altında kalıyor.”

Markalaşma ve Gençlerin Rolü

Arıcılar olarak markalaşma ve pazarlama konusunda eksikliklerinin olduğunu belirten Elbasan, bu alanda atılması gereken adımlara işaret ediyor. Ayrıca arıcılığın fiziksel güce dayandığını ve gençlerin bu mesleğe adım atmasını öneriyor. Elbasan,“ Markalaşsak biraz daha fazla kazanabiliriz. Buna bir önlem alınması gerekiyor. Markalaşma aşamasında şişeleme ve dolum tesisi istiyorlar. Bu önem kazanıyor. Ancak maliyetleri şu an için çok yüksek olduğu için biz bu işe girmiyoruz. Kendi ürünümüzü kendimiz parekande şekilde satıp, aynı şekilde devam ediyoruz. Gençlerin bu mesleğe adım atmasını öneriyorum. Bu meslekte senelerimiz geçti ve artık vücut eskisi kadar kaldırmıyor. Arıcılık mesleği bir açıdan fiziksel güce dayanır. Mesela kovanlar, ağır bir malzeme. Arı, nektarın olduğu yere gitmek zorunda. Nektar, sabit durup sana gelmez sen ona gitmek zorundasın. Nektarın olduğu yere gitmek için de arı da taşımacılık var. Gezginci arıcılık var. Bu durumda da gençlerin başlaması gerekiyor. Yaşlı bir insanın fiziki gücü ile genç bireylerin fiziki gücü bir olamayabiliyor” dedi.

Balikesirde Ari Olumlerine Dikkat 2
Balıkesir’de Arı Ölümlerine Dikkat

Arıcılığın Mevsimlere Göre Değişen Dinamiği

Arıcılığın mevsimlere göre değişen dinamiğine de değinen Elbasan, arıcıların ve arıların yaz ve kış aylarında nasıl farklı şekillerde çalıştığını açıklıyor. Elbasan, “Kışın arılar çalışmaz. Kışın arılar, Ekim ve Kasım ayından itibaren yumurtayı zayıflatır, kendini korumaya çeker ve 40-50 gün yumurtasız bir dönem geçer. Yılbaşından sonra Şubat ayından itibaren yumurta atmaya başlarlar. Yani arı çalışmaya başlar aynı şekilde arıcı da çalışmaya başlar. İkisinin de aynı anda çalışması gerekir. Tek kanat ile kuş uçmaz. İki kanat birden çalışacak. Hem arı çalışacak hem arıcı çalışacak. Mayıs aylarından itibaren gelen Bahar ayları ile birlikte arıcının daha çok çalışması gerekir. Çünkü nektar dönemine arı mevcudu ne kadar çok kovanda çoğaltabilirse o kadar iyi olur.

“Bilinçli bir şekilde hareket etmek önemli”

Arıcılık yapan Hayrettin Elbasan, gazetemize yaptığı açıklamada, arıların konaklama bölgelerine yapılan müdahalelerin ve bilinçsiz ilaçlamaların arı ölümlerini artırdığını vurguladı. Özellikle kırsal mahallelerde arıların yaşam alanlarına karşı gösterilen tepkilerin, arıcıları olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Elbasan, “Arılar, tarım faaliyetlerinde döllenmeyi sağlayıcı bir role sahiptir. Ancak maalesef bilinçsizce yapılan ilaçlamalar, arıların ölümüne neden olabiliyor. Bu durum, hem arıcıları hem de tarımı olumsuz etkiliyor. İki tarafın da bir arada kazanması için bilinçli bir şekilde hareket etmek önemlidir” şeklinde konuştu.

Arıcılık Malzemeleri ve Fiyatları

Arıcılık malzemelerinin çeşitliliğine ve fiyatlarına da değinen Elbasan, balın kilogram fiyatının 200 TL ile 250 TL arasında değiştiğini ve kara kovan balının ise 400 TL ile 500 TL arasında olduğunu belirtiyor. Elbasan, “Şu anda bizim burada arı ürünlerimiz de balın kilogramı 200 TL ile 250 TL arasında değişiyor. Kara kovan balı ise 400 TL ile 500 TL gibi ücretlendiriliyor. Polenin fiyatı ise 400 TL civarında satılıyor. Arı ürünlerinin 40 Gramı 600 TL civarındadır 10 Gramı ise 150 TL’dir. Arıcı malzemeleri arasında körük; 200 TL. Ayrıca arı önlüğü ise 250 TL. Mum fiyatları 210 TL ile 220 TL arasında değişiyor. Arı beslemek için kullanılan arı kekleri ise 40 TL ile satışa sunuluyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Batuhan Hasar

Dünyadaki Yaşam Onları Bağlı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu