Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’de Çocuklar Trafiğe Bilinçli Büyüyor!

Balıkesir’de Çocuklar Trafiğe Bilinçli Büyüyor!
30 Eylül 2022 - 14:22

Balıkesir’de Çocuklar Trafiğe Bilinçli Büyüyor!

 

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yayalara Öncelik Duruşu, Hayata Saygı Duruşu’ sloganıyla başlatılan farkındalık etkinliğinde öğrencilerle birlikte sürücüleri bilgilendirdi.

 

Vali Şıldak, Kadriye Kemal Gürel İlkokulu önünde bulunan yaya geçidini öğrencilerle birlikte kırmızıya boyadı. Yaya önceliğine dikkat çeken Şıldak, etkinliğe katılan öğrencilere trafik seti ile birlikte kırmızı düdük dağıtımı yaptı.

‘’TOPLUMUMUZUN BLİNÇLENMESİNİ İSTİYORUZ’’

Etkinlik sonrası konuşan Şıldak; İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz programla yayaların trafikte güvenliklerinin sağlanması konusunda toplumun bilinçlenmesini arzuluyoruz. Eylül ayı içerisinde ilkokullarımızda, ortaokullarımızda, liselerimizde ve buna ilave olarak üniversitelerimizde eğitim başladı. Şehirlerimizin yoğunluğu arttı. Turizm yoğunluğunun yavaş yavaş sona erdiği bu dönemde, şehirlerimiz yoğun duruma geldi. Bu noktada sürücülerin sorumluluğu bir kat daha artmış oluyor” dedi.

 

 

‘’YAYA GEÇİDİ OLMAYAN YERDEN KARŞIDAN KARŞIYA GEÇMEYELİM’’

Vali Şıldak konuşmasının devamında şunları söyledi, “Trafikte, yaya geçitleri olan yerlerde ve okul geçitlerinde çok daha dikkatli olmak, duyarlı olmak gerekiyor. Kaldırımda, yayanın bulunduğu noktada durup bekleyip ona yol vermek ve güvenli şekilde geçmesini sağlamak her sürücümüzün sorumluluğudur. Yayalarımızın da elbette sorumlulukları var. Onlar da mutlaka yaya geçitlerini kullansınlar. Yaya geçidi olmayan yerden karşıdan karşıya geçmek, trafiği bölmek son derece riskli, tehlikeli bir durum oluşturuyor ’’

 

 

‘’ÖNCELİĞİMİZ OKUL GÜVENLİĞİ VE YAYA GÜVENLİĞİ’’

Vali Şıldak ardından; ‘’ Trafik bir ülkenin medeniyet seviyesini, uygarlık seviyesini gösterir. Trafikte verilen can kayıpları o ülkenin gelişmişlik seviyesiyle ters orantılıdır. Dolayısıyla ülkemizde İçişleri Bakanlığımız, Valiliklerimiz, Kaymakamlıklarımız, Emniyet Müdürlüklerimiz ve Jandarma Komutanlıklarımız birinci öncelik olarak okul güvenliği ve yaya güvenliğini esas almaktadır. İlimizin pek çok noktasında bugün yapılacak bu etkinliklerin amacına ulaşmasını umut ediyoruz. En başta çocuklarımız trafik bilinciyle büyüsün” ifadelerini kullandı.

KATILIMCILAR

Etkinliğe Vali Şıldak’ın beraberinde; Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Ali Yıldız, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Haber: Muhammed Can Akyürek

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.