YaşamEkonomiGündemİlçe HaberleriÖzel Haberler

Balıkesir’de Taksicilerin Meslek Tutkusu ve Zorlukları

Akaryakıt Maliyetleri ve Bilinçli Yolcuların Önemi

Balıkesir’de Taksicilerin Meslek Tutkusu ve Zorlukları

Akaryakıt Maliyetleri ve Bilinçli Yolcuların Önemi

Balıkesir’deki taksiciler, son dönemde yaşanan mazot fiyatlarındaki artış ve taksilere binen vatandaşların bilinçli olmamasıyla ilgili bazı sorunları gündeme taşıdı. Ancak, taksicilerin genel memnuniyeti dikkat çekiyor.

Balıkesir’deki taksiciler, mazot fiyatlarındaki sürekli artışın, gelirlerini olumsuz yönde etkilediğini belirtiyorlar. Yaşanan bu ekonomik zorluklar, taksicilerin işletme masraflarını artırarak sektördeki rekabeti daha da zorlaştırıyor. Ancak taksiciler, Balıkesir’deki taksi ücretlerinin zam görmediğini ve fiyatların sabit kaldığını memnuniyetle karşılıyorlar.

Balikesirde Taksiciligin Meslek Tutkusu Ve Zorluklari 1

Taksici ve vatandaş açısından bilinç önemli

Balıkesir’de taksiye binen vatandaşların bilinçli olmasından bahseden Mehmet Kurnaz, “Balıkesir’de taksiciliğe daha yeni başladım. Taksicilik mesleğini, bana arabayı sürmeyi öğreten dedemden teslim aldım. Mesleğe erken yaşta başlamış birisi olarak, taksiye binen vatandaşların bilinçli olmasını istiyorum. Onun haricinde yapmakta olduğum mesleğimden memnunum. Bence sevdikten sonra güzel bir meslek. Gece ve gündüz fark etmeksizin direksiyon başında oluyoruz. Arabamıza kim ve ne maksatla binebileceğini tam olarak kestiremiyoruz. Bu sebeple bir anlamda tehlikeli bir meslek icra ediyoruz. Bu yüzden taksici de ve vatandaş açısından bilinç önemli” dedi.

Balikesirde Taksiciligin Meslek Tutkusu Ve Zorluklari 3

Taksicilik kutsal bir meslek

Akaryakıt fiyatlarının taksicilik mesleği üzerindeki etkisinden bahseden Hasan Çam, “4 yıldır bu mesleği icra ediyorum. Severek başladım ve direksiyon başında olmak iyi hissettiriyor. Taksicilerin ekmek kapısı arabadır. Araçlarımız gün boyunca mesafe kat ediyorlar. Bu sebeple sadece akaryakıt anlamında değil bir çok açıdan düşünebilmeliyiz. Tabii ki akaryakıt da önemli. Ancak bunun yanında araçlarımızın parça maliyetleri, bakımları vs bir çok kalemde masrafımız da olabiliyor. Gerektiği zamanlarda zaten bakımlarını eksik etmiyoruz. Ancak bu kadar maliyetin üzerine bir de akaryakıt eklendiğinde bazen zorlanabiliyoruz. Ona rağmen bu meslek, insanların temel ihtiyaçlarını karşılaşma noktasında kutsal olarak nitelendirilebilecek bir meslektir. Vatandaşların bir yerlere taşınması sorumluluğunu üstleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu durumlar bizi mesleğimizden soğutmuyor

Taksicilik mesleğinin zorluklarından bahseden Özcan Boz,“Akaryakıt fiyatları tabii bir maliyet olarak bilinir. Ancak araçlar bir yerden bir yere gidiyorsa ve iş sirkülasyonu var ise akaryakıt çok fazla göze batmaz. Ama ne zaman iş sirkülasyonu düşsün ister istemez bu meslekte dert edinilir. Taksicilik mesleği zor bir meslek olarak tanımlanabilir. Araç maliyetlerinin yanında insanların size karşı olan tutumları da bir nokta da önemlidir. Aracımıza binenlerden bazıları iyi olabilirken bazıları ise kötü niyetli olabiliyor. Bu durum bizi mesleğimizden soğutmuyor. Ancak mesleğin zorluğu olarak biliniyor. Taksi ücretleri açısından makul bir seviyede olduğunu düşünüyorum. Yakın zaman içerisinde zam görmedi ve Ocak ayından itibaren fiyatlarımız sabit kaldı. Şu an böyle olması hem bizim açımızdan hem de müşteri açısından memnuniyet ile sonuçlanıyor” şeklinde konuştu.

Balıkesir’de güncel taksi ücretleri ise şöyle;

Taksimetre açılış ücreti 30 TL,

Kısa mesafe olarak bilinen indi bindi ücreti ise 90 TL,

Kilometre ücreti ise 25 TL

Sebze ve Meyve Fiyatlarında Yaz Mevsimi Değişimi

Buse Tuncay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu