Özel HaberlerBalıkesir Merhaba Blog YazılarıYaşam

Balıkesir’de Teknolojinin Gölgesinde Kalan Meslek

Balıkesir'de uzun yıllardır saat tamiri işiyle uğraşan Bayram Ayyıldız, mesleğin teknolojiyle değiştiğini belirtiyor.

Balıkesir’de Teknolojinin Gölgesinde Kalan Meslek

Balıkesir’de uzun yıllardır saat tamiri işiyle uğraşan Bayram Ayyıldız, mesleğin teknolojiyle değiştiğini belirtti. Günümüzde insanların saati öğrenmek için artık kol saatlerine değil, akıllı telefonlarına başvurduğunu ifade etti.

Teknolojinin Etkisi: Kol Saatleri Artık Moda Değil

Bayram Ayyıldız’a göre, nadiren de olsa kol saatini tercih edenler olsa da günümüzde saat tamirine olan talep azalmış durumda. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların daha çok telefonlarının saatini kullanmaya başlaması, kol saatlerinin artık modası geçmiş durumda olduğunu gösteriyor.

Balıkesir'De Teknolojinin Gölgesinde Kalan Meslek

Geleneksel Mesleğin Zorlukları

Ayyıldız, “Saat tamirinde, saat içerisinde dönen balansları değiştiriyorduk. İşte mesleğin zor yanı ve ustalık aşaması burada belli oluyor.” dedi. Ayrıca günümüzde, saat tamirciliğinin daha hafif bir hal aldığını belirtti. Artık saat tamircileri, genellikle saatlerin pillerini değiştirip müşteriye teslim ediyor.

Saat Satışı: Pazarlama Stratejilerinde Değişim

Balıkesir’de saat tamiri yapan dükkan sayısının az olduğunu belirten Ayyıldız, saat satışının günümüzde farklı yerlerde yapılabildiğine dikkat çekti. Teknolojinin etkisiyle saat satışının marketlerden kuyumculardan, hatta diğer perakende işletmelerinden bile yapılabildiğini ifade etti.

Balıkesir'De Teknolojinin Gölgesinde Kalan Meslek

Teknoloji ve Değişen Meslek Anlayışı

Bayram Ayyıldız, sağlığı müsait olduğu sürece saat tamir işine devam edeceğini ancak teknolojinin ilerlemesiyle birlikte mesleğin geleceğinin belirsiz olduğunu ifade etti.

 

 

Haber Merkezi

Eski Bayramlar Balıkesirlilere Ne Hatırlatıyor?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu