Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’deki Proje Tanıtımına Ayvalık’ta Katıldı

Balıkesir’deki Proje Tanıtımına Ayvalık’ta Katıldı
01 Ağustos 2022 - 16:20

Balıkesir’deki Proje Tanıtımına Ayvalık’ta Katıldı

 

Tarihi Kentler Birliği toplantısı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Avlu Kongre Kültür Merkezi’nde, gerçekleştirildi. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de toplantıya katıldı.

 

 

‘‘DÜNYA MİRASI SÜRECİ’’

Ayvalık UNESCO Dünya Mirası ve Alan Yönetimi Birimi Koordinatörü Yaşagül Ekinci Danışan Dünya Mirası Listesi ve Ayvalık’ın UNESCO Dünya Mirası sürecini anlattı. Tarihi Kentler Birliği üyesi birçok il ve ilçe belediyesinden başkan, meclis üyeleri ve koruma projelerinde görev alan personelin buluştuğu toplantıda, Ida Madra Jeoparkı ve Ayvalık UNESCO süreçleri sunuldu.  Program kapsamında Balıkesir Çamlık Rekreasyon Alanı, Kazım Özalp Sokak Sağlıklaştırma Proje Alanı ile Zağnos Paşa Camisi ve meydanı gezildi.

KENTE ÇOK YÖNLÜ BAKIŞ

Balıkesir bölge toplantısı, sunum başlıkları kente çok yönlü bakış gözetilerek belirlendi.  Ayvalık Belediyesinden alınan bilgiye göre, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan, Balıkesir ve çevresinde bütüncül koruma çalışmalarını; ÇEKÜL gönüllüsü, mimar Alp Arısoy, Dumlupınar Mahallesi ve çevresine yönelik kentsel tasarım rehberi; Jeopark Koordinatörü Prof. Dr. Recep Efe, İda Madra Jeopark Projesi; Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi. Yaşagül Ekinci Danışan, Ayvalık Endüstriyel Peyzaj Alanı UNESCO adaylık çalışmaları üzerine sunumlarını yaptılar.

AYVALIK’TA NOKTALANDI

Balıkesir bölge toplantısı, Havran Kent Müzesi, Terzizade Konağı, İda Madra Jeopark Müzesi, Özgün Zeytin Yağı Fabrikası, Ayvalık Şeytan Sofrası teknik gezisiyle devam ederek ve Ayvalık’ta noktalandı.

Haber: Serap Acar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.