Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’e Dört Günlük Sıkı Denetim Geliyor

Balıkesir’e Dört Günlük Sıkı Denetim Geliyor
26 Kasım 2020 - 9:00

Balıkesir’e Dört Günlük Sıkı Denetim Geliyor

 

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Covid-19 Denetimleri konulu genelge gönderdi. Genelgede Balıkesir’de dahil olmak üzere 81 ilde denetimlerin 26­-27­-28­-29 Kasım 2020 tarihlerini kapsayan dört gün için sıkı bir şekilde yapılması talimatı yer alıyor.

 

Pazaryerleri, Toplu Ulaşım ve AVM’lere Sıkı Denetim

Genelgede, başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik, salgınla mücadelede, başarı açısından büyük önem taşıdığı belirtilen 4 gün boyunca, yürütülecek olan denetimlerle ilgili bilgiler yer alıyor.

 

İşte 6 Maddeden oluşan o bilgiler;

 

  1. 26­-27­-28­-29 Kasım 2020 tarihlerinde tüm il ve ilçelerde, vali ve kaymakamların koordinasyonunda; başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.
  2. Toplu ulaşım araçlarına yönelik denetimde toplu ulaşım araçları tek tek kontrol edilecek. Özellikle yolcu kapasite sınırlaması, HES kodu ibrazı, maske takma zorunluluğu ve ulaşım araçlarında gerekli hijyen/temizlik tedbirlerinin alınması hususlarına ağırlık verilecek.
  3. Her bir pazaryeri için ayrı ayrı olmak üzere pazaryeri yöneticisi ilgili yerel yönetimler tarafından belirlenerek valilik/kaymakamlıklarla ivedi şekilde paylaşılacak.
  4. Salgınla mücadeleye yönelik alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak pazaryeri yöneticilerinin denetim ekipleriyle iletişimi ve koordinasyonu etkin şekilde sağlanacak.
  5. AVM’lere yönelik denetimlerde alışveriş merkezi içerisinde aynı anda bulunabilecek kişi sayısı ve çalışma saatleri kısıtlamalarına uyulması hususlarına ağırlık verilecek.
  6. Alışveriş merkezlerinin denetiminde daha önce illere gönderilen genelge kapsamında alışveriş merkezi klima ve filtreleme sistemlerinin bakımı ve filtre değişimlerinin düzenli olarak yapılıp yapılmadığı hususu özellikle denetlenecek.

Genelgenin tamamı ve ayrıntılar için burayı tıklayabilirsiniz…

Haber: Kamil Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.