Balıkesir Merhaba Gazetesi

Balıkesir’in Değerleri Tasarımlara Yansıyacak

Balıkesir’in Değerleri Tasarımlara Yansıyacak
24 Mart 2021 - 15:34

Balıkesir’in Değerleri Tasarımlara Yansıyacak

Balıkesir’in; tarihini, kültürünü ve kimliğini yansıtan öğeler, tasarıma dönüşecek.

BAŞVURULAR 12 NİSAN’DA BAŞLIYOR

Balıkesir Kent Konseyi öncülüğünde, Balıkesir Üniversitesi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle; geleneksel sanatları, zanaatları, somut olmayan kültürel mirası ve ayrıca şehir kimliğini yansıtan Balıkesir temalı ürün tasarım yarışması. Balıkesir’in; tarihini kültürünü, mimari yapısını, sanatsal yönünü, şehir kimliğini yansıtan geleneksel formların; özgün ve çağdaş tasarım uygulamalarıyla harmanlanarak günümüze taşınması amacıyla düzenlenen “Tasarımınla Balıkesir’i Anlat” yarışmasına başvurular, 12 Nisan’da başlıyor.

ÜRÜNLER BALIKESİR’İN KİMLİĞİNİ TEMSİL EDECEK

Yarışmaya katılacak ürünlerin tasarımında kentin tarihi, etnografik, mitolojik, arkeolojik, coğrafi, mimari, tarım, hayvancılık ve gastronomik ögeleri gibi şehir kimliğini temsil edecek nitelikte, seri üretime uygun, çağdaş tasarım ile ayrıca uygulama tekniklerinin kullanılabileceği yoruma. Ayrıca şehrin tarihine ve kültürüne bağlı kalınarak mermer, taş, ahşap, bakır, deri, cam, kâğıt, kumaş, seramik, keçe ve pamuk gibi ürünler kullanılmasının yanı sıra yardımcı alternatif olarak metal ve ayrıca plastik gibi ürünler kullanabilecekler.

YEREL ÜRÜNLER MARKALAŞACAK

Yarışmada; birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 ve mansiyona layık görülen 3 kişiye de ayrıca 2 bin 500’er lira para ödülü.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.