Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Mesut Ergin’den Öğrencilere Davet

Başkan Mesut Ergin’den Öğrencilere Davet
14 Kasım 2022 - 15:05

Başkan Mesut Ergin’den Öğrencilere Davet

 

Ayvalık Belediyesi tarafından Zeytin ve Zeytinyağı Galerisi yenilendi. Galeri ara tatilde tüm öğrencilerin ve ailelerin ziyaretine açık olacak

 

‘’Bu Eşsiz Yerde Öğrencilerimizi Davet Ediyorum’’

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin; “Ayvalık’ın kalbindeki bu eşsiz yerde tüm öğrencilerimizi zeytin ve zeytinyağının geçmişten bugüne tüm serüvenine tanık olmaya davet ediyorum, bu kültürel geziden sonra, Feyza Hepçilingirler kütüphanemizde bulunan birbirinden değerli kitapları inceleyebilir, okuyabilirler hatta ödevlerini burada yapabilirler” dedi.

Zeytin Tarımının Tarihçesi

Ayvalık Belediyesi Zeytin ve Zeytinyağı Galeri’si belediye ekiplerince tepeden tırnağa yenilenerek, yeniden ziyarete açıldı. Galeride, Ayvalık’ta yüzyıllardır yapılan zeytin tarımının tarihçesinde kullanılan pek çok materyal mevcut bulunuyor.

 

 

Ziyaretçiler Yakından İnceleyecek

Ayvalık Zeytinyağının geçmişe yolculuğunda; yüzlerce yıl önce kullanılan eski fabrikalara ait zeytin sıkım üniteleri, zeytin toplama gereçleri, zeytinyağı güğümleri, kısaca zeytin ve zeytinyağının geçmişiyle ilgili neredeyse tüm alet ve edevatları ziyaretçiler yakından inceleme şansı buluyor.

Çimlerin Üzerinde Kitap Okuma Keyfi

Galeri içerisinde bulunan Feyza Hepçilingirler Kütüphanesi’nde de birbirinden değerli özenle seçilmiş kitaplar mevcut. Galeri önünde yer alan yeşil alan da Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından peyzajı ve düzenlemesi yapılarak güzel havalarda çimlerin üzerinde kitap keyfi sunuyor

 

 

Yöresel Lezzetlerden Sabunlara…

Zeytin ve Zeytinyağı Galeri’si içerisinde yer alan satış mağazasında ziyaretçilere belediye zeytinliklerinden toplanarak sıkılan zeytinyağlarını, kooperatif mutfağında üretici kadınlarca üretilen yöresel lezzetleri ve mahalle evlerinde üretilen sabunlardan, hasırlara birbirinden değerli ürünleri vatandaşlarla buluşturuyor.

‘’ derslerine burada çalışıp, kaynak olarak da yararlanabilirler’’
Başkan Mesut “Kentimizdeki ara tatile giren ilkokullardan, liselere tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi de zeytin galerimize davet ediyorum. Gelin zeytin ve zeytinyağı kültürümüzü burada gelecek kuşaklara anlatalım, aktaralım. Ayrıca öğrencilerimiz zeytin galerisi gezisinden sonra, Feyza Hepçilingirler Kütüphanesi’nde bulunan birbirinden değerli kitapları inceleyebilir, okuyabilir, hatta derslerine burada çalışıp, kaynak olarak da yararlanabilirler” dedi.

Haber: Serap Acar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.