GündemÖzel HaberlerYaşam

Bazı meslekler teknolojiye yenik düşüyor

Bazı meslekler teknolojiye yenik düşüyor

Bazı meslekler teknolojiye yenik düşüyor

Bakanlık, bazı Meslekleri koruma altına alsa da kaybolmaya yüz tutan mesleklerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bir zamanların gözde mesleği Terzilik, hazır giyim artınca unutulmaya yüz tutarken, çırak bulunmasında da zorluk çekiliyor.

35 yıldır Çarşı merkezinde Alpaslan Sokakta Terzilik yapan Sadettin Ercan, konfeksiyon ürünlerin daha çok tercih edilmesinden dolayı eskisi gibi rağbet göremediklerini belirtti ve ekledi: “Çırak bulamıyoruz. Terzilik yok olma ile karşı karşıya.”

35 yıldır terzilik yapan Ercan, insanların hazır giyime rağbet göstermesinden dolayı kendi mesleklerini tam olarak icra edemediklerini belirtti. Geçmişte ustaların aynı anda 5-6 çırak birden yetiştirdiğini ifade eden Ercan, Terzi dükkanlarında çalışacak çırak ve kalfa bulunamamasının mesleğin devamını riske attığını ifade etti. Terzi Sadettin Ercan, “1982 yılından bu yana gerek çırak gerekse usta olarak terzilik yapıyorum. Okul okuduğum dönemlerde yaz tatillerinde terzilik yaparak bugünlere geldim. Geçmiş yıllarda çok sayıda Terzi olmasına karşın, bu sayı her geçen gün azalıyor. Vatandaşlar, geçmişte ısmarlama kıyafet diktirdi. Hazır giyim yaygınlaştıktan sonra biz Terziler oldukça kötü yönde etkilendik” dedi.

Hazır Giyimde Pahalılık

Terzi sayısının her geçen gün azaldığına dikkat çeken Ercan, “Bizim dikimlerimiz hazır giyime nazaran biraz pahalı olduğu için halk genellikle hazıra yöneliyor” diye konuştu. http://gazetemerhaba.com  Her ne olursa olsun ısmarlama giyimin yerini hazır giyimin tutamayacağını söyleyen Ercan, hazır giyimde elbisede sorun çıkabileceğini ifade etti.

Özel YeteneklerBurhaniye’ de Gezilecek Yerler

Terzi, kıyafet konusunda ustalaşmış, özel  yetenek ve becerilere sahip olan kişidir. Çok çeşitli kumaşlar kullanabilme, sabırlı ve özenli olma, tasarımda soyut düşünme becerisine sahip olma, müşteri taleplerini iyi dinleyebilme yeteneklerine sahip olmalıdır

Terzi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Terzi, müşterilerin talepleri doğrultusunda dikim ya da onarım yapmakla görevlidir. Dünyanın en eski zanaatları arasında yer alan terzilik, ülke ve dünya modasını takip etmeyi gerektirir. Bunun dışında terzilerin görev ve sorumlulukları şöyledir;

  • Müşterilerle etkin iletişim kurmak ve müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutmak,
  • Özel isteklere uygun olarak tasarımlar geliştirmek,
  • Müşterileri kumaş ve giyim konusunda yönlendirmek.

Terzi Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Terzilik, diğer birçok zanaat gibi geleneksel olarak usta ve çırak ilişkisiyle öğrenilir. Bu nedenle de terzi olmak isteyen kişilerin bir kısmı, öncelikle bir terzinin yanında çırak olarak işe başlar ve MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından verilen ustalık ya da kalfalık gibi belgelere, sınavla sahip olur. Bir diğer yöntem ise meslek liselerinin Giyim Teknolojileri gibi dallarını bitirmektir. Günümüzde terzilerin önemli bir kısmı kendi dükkanlarında çalışır. Bunun dışında gelinlik, elbise, takım elbise ve smokin gibi kıyafet üreten dikimevleri ya da lüks markalar, terzi ile çalışır. Ayrıca bazı oteller, tatil köyleri, büyük holdingler ve şirketlerde de terziler, çalışanların üniformalarında oluşabilecek yırtıkları diker.

Terzide Olması Gereken Özellikler

Terziler, kıyafetleri müşterilerin talepleri doğrultusunda onarmak ya da dikmek zorundadır. Bu nedenle de iyi bir dinleyici olmaları gerekir. Bunun dışında terzilerden beklenen nitelikler şöyle sıralanır;

  • Renk uyumu gibi konularda bilgili olmak,
  • Modayı dikkatle takip etmek ve müşterilere bu doğrultuda danışmanlık yapmak,
  • Askerlik hizmetini tamamlamış ya da muaf olmak.

Terzi Ne Demek?

Terzi, bir kıyafeti ya da aksesuarı tek başına tasarlayıp, üretme kabiliyetine sahip zanaatkardır. Terziler, günümüzde birçok kıyafet ya da aksesuarın fabrikalar tarafından üretilmesi sebebiyle genellikle onarıma yönelmişlerdir. Fakat özel dikimevleri ve bazı lüks markalar, dikim için özel terzi çalıştırır.

Balıkesir’de iş başvurusu yaparken maaş beklentilerini sorduk. Terzi maaş beklentisi aylık ortalama 25.500 TL seviyesinde. Öte yandan genel ülke çapındaki iş arayan ve terzicilik yapan ustaların fiyat söylemleri ise şöyle; Maaşlar 23.000 TL ile 31.500 TL arasında değişmektedir. Paylaşılan en düşük Terzi maaşı 20.400 TL iken, en yüksek ise 37.500 TL’dir.

Haber: Kamil Akyürek

Burhaniye’ de Gezilecek Yerler

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu