Balıkesir Merhaba Gazetesi

BEKLEMEDİĞİMİZ ANLARDA GELEN SEVİNÇ

BEKLEMEDİĞİMİZ ANLARDA GELEN SEVİNÇ
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
13 Şubat 2020 - 7:52

Hiç beklemediğiniz anda gelen sizi mutlu eden şeyleri aklınıza getirin. Sonuç hüzün olacaktı ama mutlulukla bitti denilenleri. Bugün ki hikayede bir anne oğul ve arkadaşları arasında geçen üzüntüyle bitecek derken sevinçle noktalanan takvim hikayemizi sizlerle paylaşıyorum.

Sevinçleriniz bol mutluluklarınız daim olsun

Evin kapısı vurulduğunda yaşlı kadın güçsüz bacaklarıyla hole doğru ilerledi. Gelenler, oğlunun asker arkadaşlarıydı. Her ikisi de elini öptükten sonra uzun boylu olanı:

-Pek fazla vaktimiz yok anacığım, dedi. Birkaç saat izin koparıp hayır duanı almak istedik.

Kadın, büyük bir telaşla:

-Olmaz öyle şey, diye atıldı. Bir şeyler yedirmeden sizi bırakır mıyım hiç?

Yaşlı kadın bu sözleri, eşinin ve oğlunun sağlığındaki günlerin vermiş olduğu alışkanlıkla bir çırpıda söylemiş, fakat işin nereye varacağını düşünememişti.

Diğer asker, saatine baktıktan sonra:-“Peki anacığım” diye karşılık verdi.

-Karnımız tok ama yine de ikişer yumurta kırarsan yeriz.Esasında delikanlı, kadına bir zahmet vermemek için böyle demiş ve bahçede de tavukları gördüğünden, işi en basit şekliyle geçiştirmek istemişti. Onların son günlerde sadece iki yumurta yaptığını ve evde de başka bir şey bulunmadığını nerden bilecekti? Yaşlı kadın, mutfağa doğru yönelirken, şimdi yan odada oturan gençlerle birlikte askerlik yaptığı sırada, şehit olan yavrusunu düşünüyordu. O da arkadaşları gibi, sahanda yapılan yumurtayı ne kadar çok severdi. Kadın, titrek elleriyle yumurtaları kırmaya çalışırken, ister istemez üzülüyor ve misafirlerine, fakirliğini hissettirmemenin çarelerini arıyordu. İyi ama çocuklar ikişer yumurta dedikleri halde, tabaklarında sadece birer yumurta gördüklerinde ne olacaktı? Yaşlı kadın, daha fazla bir şey düşünemedi. Yüzü sevinç gözyaşlarıyla ıslandı. Her iki yumurta da, çift sarılı çıkmıştı. Çünkü o temiz kalpli ve iyi biriydi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.