Balıkesir Merhaba Gazetesi

Büyükşehir Belediyesi Yazılı Açıklama Yaparak İddiaları Yalanladı!

Büyükşehir Belediyesi Yazılı Açıklama Yaparak İddiaları Yalanladı!
02 Mart 2022 - 11:47

Büyükşehir Belediyesi Yazılı Açıklama Yaparak İddiaları Yalanladı!

 

Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin Bazı Kişi Ve Kuruluşlar Tarafından ‘Zeytin Alanlarında Maden Aranmasına Izin Verildiği’ Iddiasına Dönüştüğünü Vurgulayan Büyükşehir Belediyesi, Iddiaların Gerçeği Yansıtmadığını Belirtti.

 

Yazılı bir basın açıklaması yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, gündem haline gelen yönetmelik değişikliği içeriğindeki iddiaları yalanladı. Büyükşehir Belediyesi, açıklamasında, “1 Mart 2022 tarihli Resmî Gazetede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızca yayınlanan Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair yönetmeliğin bazı kişi ve kuruluşlarca ‘zeytin alanlarında maden aranmasına izin verdiği’ iddiası, gerçeği yansıtmamaktadır. Öne sürülen hususlarla yönetmelik amacından uzaklaştırılmakta ve maksatlı yönlendirmelerle kamuoyunda anlamsız tepkiler oluşturulması amaçlanmaktadır. Balıkesirliler için zeytin ağacının kıymeti ve zeytinin temsil ettiği değerler dikkate alındığında, hemşerilerimizin bu yönetmelikte belirtilmeyen ve tamamen çarpıtılan hususlara tepki göstereceği çok açıktır.” ifadelerini kullandı.

 

“FAALİYETLERİN BİTİMİNDE SAHAYI REHABİLİTE ETMEK”

 

Açıklama şöyle devam etti; “Dikkatle incelendiğinde söz konusu yönetmeliğin, ülkemizin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı olan alanlara denk gelmesi ve faaliyetlerin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmaması durumunda, madencilik faaliyeti yürütecek kişinin faaliyetlerin bitiminde sahayı rehabilite ederek eski hale getireceğini taahhüt etmesi şartıyla; enerji işletmelerinin atıl kalmamasına ilişkin olduğu görülecektir.”

 

“KİMSEYE MADEN ARAMA HAKKI VERMEMEKTEDİR”

 

Yönetmeliğin, hiç kimseye maden arama hakkı vermediğine dikkat çeken açıklama şöyle devam ediyor; “Diğer bir deyişle bu yönetmelik, zeytin ağaçlarının bulunduğu yerlerde yeni bir tesis kurmak için hiç kimseye maden arama hakkı vermemektedir. Bilindiği gibi Balıkesir’de bazı zeytinliklerin bulunduğu alanlarda altın ve gümüş maden rezervleri olmasına rağmen, zeytinlikleri koruma kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince bu madenler için ruhsatlandırma yapılmamıştır. 1 Mart 2022 tarihinde yayınlanan “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına dair Yönetmelik” Balıkesir’deki altın, gümüş ve hatta bir enerji kaynağı olabilecek maden rezervlerinin işletilmesi için ruhsatlandırmaya izin vermemektedir.”

 

YÖNETMELİK BALIKESİR İLİNİ KAPSAMIYOR!

 

Bahse konu yönetmeliğin Balıkesir’i kapsamadığı anlatılan açıklama şöyle sonlandı; “Dolayısıyla Balıkesir’imizde halihazırda madenden enerji üreten hiçbir tesis olmadığından, zaten bu yönetmelik Balıkesir ilimizi kapsamamaktadır. Kaldı ki, başka şehirlerdeki zeytinliklerde yeni bir enerji kaynağı bulunsa dahi bu yönetmeliğe dayanarak yeni bir tesis ruhsatlandırılması yapılamaz. Zeytin ve zeytin ağacının ülkemiz ve biz Balıkesirliler için ne anlam ifade ettiğini bilen bazı art niyetli kişilerin kamuoyunu yanlış bilgilendirerek, şehrimizde anlamsız bir gerginlik ve kaygı oluşturma çabalarına şahit olmaktayız. Konuyu derinlemesine inceleme fırsatı olmayan, zeytin ve zeytin ağacının kıymetini bilen dostlarımız ve hemşerilerimiz için bu açıklama gerekli görülmüştür.”

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.