Balıkesir Merhaba Gazetesi

Cihat Şimşek “Ulusal Süt Konseyinde Yapılan Görüşme Kasıtlı Olarak Çarpıtılıyor”

Cihat Şimşek “Ulusal Süt Konseyinde Yapılan Görüşme Kasıtlı Olarak Çarpıtılıyor”
20 Eylül 2022 - 18:23

Cihat Şimşek “Ulusal Süt Konseyinde Yapılan Görüşme Kasıtlı Olarak Çarpıtılıyor”

 

Ulusal Süt Konseyi Üretici Temsilcisi  Cihat Şimşek’ten zehir zemberek açıklama geldi. Şimşek, Aynı zamanda süt üzerinde oynanan oyunu da deşifre etti. Ayrıca, 15 Eylül’de  Ulusal Süt Konseyi’nde, ‘soğutma, toplama, nakliye ve diğer cari giderler’ gibi ara hizmet bedelleri ile ilgili gerçekleşen toplantının, bazı mecralarda “fiyat belirleme” toplantısı olarak lanse edilmesine sert tepki gösterdi.

 

Süt Konseyi Tek Başına Fiyat Toplantısı Yapamaz

Şimşek, “15 Eylül tarihinde Ulusal Süt Konseyi’nin kendi içerisindeki yaptığı görüşme fiyat görüşmesi değildir. 2018 yılından bu tarafa Ulusal Süt Konseyi, Gıda Komitesi’nin (Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi) görüşünü almadan, fiyat görüşmesi yapamaz veya tavsiye fiyatı açıklayamaz” dedi.

 

Kasıtlı Bir Çarpıtma Yalan ve Dezenformasyon Var

Ulusal Süt Konseyi Üyesi Şimşek, Ayrıca toplantıda konuşulduğu iddia edilen ve Sanayicinin olması gerektiği kadar zam vermek istediği ifadesini kesin bir dille yalanladı. Ayrıca, “Yapılan toplantı fiyat görüşülmesi değildir ve fiyat görüşülmemiştir. Üstelik sanayicinin olması gerektiği kadar zam vermek istediği yanlıştır ve yalandır. Dahası, sanki sanayici iyi bir zam vermiş ve üreticiler kabul etmemiştir. Bu külliyen yalandır” dedi.

Toplantının Gündemi Ara Hizmet Bedelleri Oldu

Şimşek, Toplantının ana konusunun ara hizmet bedelleri ile ilgili olduğunu belirtti. Ardından da “Yapılan görüşmede çıkan sonuç 2016 yılında süt piyasasındaki sıkıntıları fırsat bilip biz üreticilere soğutma, toplama, nakliye ve diğer cari giderler gibi ara hizmet bedellerini yükleyen sanayicilerin bunu artık kendileri karşılayacak olmasıdır. Ayrıca, sanayici temsilcilerinin reddettiği, kabul etmediği konu budur” dedi.

 

Üretici Temsilcilerini Hedef Almaktadırlar

Cihat Şimşek, bu toplantının özellikle Kamuoyunda kasıtlı bir çarpıtmaya ve dezenformasyona dönüştüğünü ifade etti. Ayrıca, “Bunun böyle olduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen, Gıda Komitesi yetkililerine bir şey söyleme cesareti gösteremeyenler, her zaman olduğu gibi edebinden susan Ulusal Süt Konseyi içerisindeki Üretici Temsilcilerini hedef almaktadırlar” şeklinde tepki gösterdi.

 

Cihat Şimşek’in açıklamasının devamı ise Şöyle;

 

– Biz üreticiler, ısrarla neden mevzuat değişikliği yapılmasını ve Ulusal Süt Konseyinin kurulduğu şekliyle görevine devam etmesini istiyoruz? Piyasa koşullarına göre alıcı ve satıcı arasında fiyat belirlenebilsin diye istiyoruz. Son görüşme ile alakalı piyasada yanlış bilgiler vardır.

Dolayısı ile biz üreticilerin kabul ettiği soğutma, toplama, nakliye ve diğer cari giderlerin ürünü alan tarafından, yani sanayiciler tarafın dan karşılanmasıdır. Anlamadığımız hangi üretici buna karşı çıkar. Bu giderler tavsiye edilen fiyatın içine dahil edildiğinde bizim gibi aile işletmelerinin %5′ ila %8 arasında tutarını eksik almasına sebep olur iken, Büyük işletmeler ise tavsiye fiyatın üzerine %8 ile %15 arasında ilave ücret almalarına imkan sağladı.

 

Biz aile işletmeleriyle büyük işletmeler arasındaki fark %13 ile %23′ e varan farklar oluşturdu. Büyük işletmelerin itiraz etmesi bundan kaynaklıdır. 2016 yılında masraflar üreticiden kesilir hale gelirken, Tarım Bakanlığı koridorlarında etkin ve yetkin söz sahibiyim deyip dolaşan, şimdinin üretici savunucusu, üreticinin alacağı ücretler azaltılırken bir şey söyleyemedi, açıklama dahi yapamadı. Şimdilerde bu tarz iyi niyetli olmayanlar Aile tipi işletme sahiplerini her gün açıklama yaparak galeyana getirme çabalarını çok iyi anlıyorum.

Bunun Nedeni, hazır oluşturulmuş tavsiye fiyatın üzerine aldıkları yüzdelik rakamların azalacak olmasındandır. Biz aynı sütün 2 farklı ele geçen fiyatların arasındaki uçuruma hayır demek için ve bu düzenin değişmesine EVET dedik. Sanayiyi temsil edenlerde, soğutma, toplama, nakliye ve cari giderlerin sanayiciler tarafından ödenmesine hayır demiştir.

 

– Sahada üreticinin kazanımlarını yok etmek isteyenlerin yerelde, genelde ve sosyal mecralardaki hakaret içeren söylemleri bundan dolayıdır. Bundan dolayı üretici temsilcileri hedef gösterilmektedir. Üretici grubunu temsil eden şahsım ve arkadaşlarım üreticidir. Aile tipi işletmelere sahiptirler. Onun için MENFAATİNE HER KONUDA EVET der. 2010’nun Nisan Ayında 0.85 kuruş olan süt fiyatını 0.60 kuruşa hatta bir çok bölgede 0.40 kuruşa kadar indiren kimlerdi biliyoruz.

Buna karşılık Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliğinin süt vermeme eylemi başlattığında bu eyleme kimler destek çıktı, kimler destek çıkmadı, biz bunları da biliyoruz.

 

 

Kimler Destekledi, Kimler Kabul Etti, Kimler Reddetti Biliyoruz

 

2018 deki Ulusal Süt Konseyinin Gıda Komitesine bağlı çalışmasını kimler destekledi kimler kabul etti kimler ret verdi bunlarında hepsini biliyoruz. Kimler ret verdi bunların da hepsini biliyoruz.

2016 yılında hem fiyatları düşürüp hem sütleri bırakıp bütün masrafları üreticiye yükleyen sistemin, olması gerektiği hale gelmesi kimleri rahatsız ediyor. Buna kimler bağırıyor, kimler kimlerle saf tutuyo,r hep olması gerektiği hale gelmesi kimleri rahatsız ediyor hep birlikte görüyoruz.

İnşallah en kısa sürede de Ulusal Süt Konseyi olarak refarans fiyat için bir araya geliriz ve biz üretici temsilcileri gelinmesi için gerekli her türlü girişimlerimize devam ediyoruz. Bu Ulusal Süt Konseyi Yönetimi içerisinde 4.70 TL oluştuğunda da bizler vardık, 5.70 TL fiyatına şerh koyanda, kabul etmeyende, hayır diyende bizdi. 7.50 TL oluştuğunda da biz vardık. Yaptığımız her görüşmede üreticilerimiz menfeatleri doğrultusunda çalıştığımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Kamuoyuna saygıyla arz olunur.

Haber: Kamil Akyürek

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.