Balıkesir Merhaba Gazetesi

Corona virüsü sonrası tüm dünyada yol planları değişiyor

Corona virüsü sonrası tüm dünyada yol planları değişiyor
Ender Gökmen
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
3
22 Mayıs 2020 - 8:38

Dünyanın dört bir yanında başlatılan kampanyalarda, yolların bisikletçiler ve yayalara daha fazla alan tanıyacak şekilde yeniden planlanması isteniyor. Atina Belediye Başkanı kamusal alanı arabalardan “özgürleştireceğini” söyledi. Paris’teki muadili, kentin corona virüsü öncesi trafik ve kirlilik seviyelerine dönmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Berlin’de ise, neredeyse bir gecede 22 mil (22 km) yeni bisiklet şeridi ortaya çıktı.

Dünyada, Dublin’den Sidney’e kadar şehirler, boş sokaklarda yetkililere büyük ölçekli projeleri uygulama ve hızlandırma fırsatı verdiği için, bisikletçiler ve yayalar lehine radikal bir şekilde yeniden şekilleniyor. Bisiklet savunucuları ve çevre aktivistleri, hükümetleri canlanmanın uzun vadede ve pandeminin ötesinde sürmesini sağlamaya çağırıyorlar. Belediye başkanı Kostas Bakoyannis’e göre, Yunanistan’ın başkenti pandemi tarafından hızlandırılmış en iddialı gençleştirme planlarından birine girişiyor. Geçen hafta bisikletçiler ve yayalar için 50.000 metrekarelik kamusal alan tahsis etme planları açıklandı. Planın merkezinde, tarihi merkezdeki arkeolojik alanları birleştiren dört millik bir büyük geçit yer alacak. Kaldırımlar genişletilecek, bulvarlar yayalaştırılacak, meydanlar genişletilecek ve Akropolis’in altındaki alanlardan trafik yasaklanacak.

YENİ BİSİKLET YOLLARI AÇILIYOR

Budapeşte’de, geçtiğimiz ay şehrin en işlek yollarında geçici bisiklet yolları tanıtıldı. Geçen yıl büyük ölçüde yeşil bir platformda seçilen belediye başkanı Gergely Karácsony, birçok insanın pandemi sırasında mükemmel ama genellikle paketlenmiş toplu taşıma sistemine bağlı olma umuduyla rahatsızlıklarını ifade ettikten sonra şeritleri tanıtmakta çok az sorun yaşadı. Belediye başkanı, trafik seviyelerini izlediğini ve hayat normale döndüğünde bazı geçici şeritlerin kalabileceğini söyledi. Gelecekte daha fazla bisiklet yolunun nereye ve nasıl sokulacağına dair halkın katılımını planlıyor.

Berlin’de yeni bir bisiklet şeridi oluşturmak on yıla kadar sürebilir, ancak corona virüsü krizi sırasında, trafik işaretleriyle araba şeritlerinden ayrılan bisiklet şeritleri tanıtıldı. Şehir yetkilileri, çoğunun burada kalacağını söyleyerek, artan sayıda Berlinlinin (son sayımda% 43) hiç arabasının olmadığını ve bisikletlerin toplu taşıma üzerindeki yükün azaltılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Almanya’nın otomobil birliği olan ADAC, yetkililerin ülke çapında şehirlerde gerçekleşen “acil durumun sömürülmesi” dediği şey konusunda son derece eleştirildi. ADAC’dan Volker Krane, Alman medyasına verdiği demeçte, “Araba trafiğindeki geçici azalma ve tesadüfen bisiklet kullanımı da trafik alanının kalıcı olarak yeniden tahsis edilmesi için kullanılamaz. Bisiklet şeritleri bisiklet sürücülerinin güvenliğini sağlamak için yetersiz” dedi.

Bisikletleri teşvik etmek için özel önlemler almayan bazı şehirlerde bile, bisikletçiler varlıklarını hissettiriyorlar. Ürdün’ün başkenti Amman’da, arabalar yaklaşık altı hafta boyunca yasaklandıktan sonra, normalde hakim olan agresif sürüş kültürünün hafiflediğinden bahsettiler.

Kaynak: The Guardian

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.