Balıkesir Merhaba Gazetesi

COVİD Aşısı Olalım Mı?

COVİD Aşısı Olalım Mı?
Prof. Dr. F. Arzu Kılıç( arzukilic@gazetemerhaba.com )
26 Haziran 2021 - 8:50

COVİD Aşısı Olalım Mı?

Değerli Okurlar, COVİD-19 aşıları ile ilgili olarak hastalarımdan çok sık sorular almaktayım.  Kulaktan dolma bilgilerle aşı ile ilgili yan etkilerin arttığına dair çeşitli duyumlar alan halkımız aşı olmak istemiyor ya da bu konuda kafalar karışık.  Ancak şu an mevcut tablo düşünüldüğünde, mevcut veriler ve bilimin ışığında bizleri COVİD-19’a karşı koruyacak en iyi yöntem aşı olmaktır.  Ülkemizde COVİD-19’a yönelik “Sinovac denilen Çin aşısı ve   BioNtech denilen Alman aşısı” olmak üzere iki aşı bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bugün sizden gelen sorularla “aşılarla” ilgili kafa karışıklığını gidermeye çalışalım.

  • Aşı genetik kodumuzu değiştirecek mi?

Aşılarla ilgili en büyük korku ve endişe aşının bizim genetik kodumuzu değiştireceği düşüncesidir.  Özellikle mRNA aşısı olarak bilinen BioNtech aşısında insanların en büyük kaygısı; aşı vücuda enjekte edildiğinde, bunun kendi genetik materyalleriyle bir şekilde karışıp DNA’mızı değiştireceği konusu ancak böyle bir durum söz konusu bile değil.  mRNA, kendi DNA ve kodlarımızın tümünü içeren hücre parçası olan ‘nükleus’a hiç girmiyor. Bu düşünce ve inanış tamamen hurafe niteliği taşımaktadır.

  • Aşı kısırlığa nede olur mu?

Mevcut çalışmalar sonucunda her iki aşının da erkek sperm sayısında ve hareketliliğinde olumsuz bir etki yapmadığı gösterilmiştir  ve bu konu ile ilgili çalışmalar halen devam etmektedir. Benzer şekilde kadınlarda da buna benzer bir risk izlenmemiştir.

  • Aşılar alerjiye neden olur mu?

Özellikle BioNtech ile ilgili olarak aşının alerji yapacağına  dair ciddi endişeler bulunmaktadır. Ancak; bu durum ile ilgili olarak şu ana kadar bildirilen rakamlar “milyonda 10-11” gibi düşük rakamlardır. Tüm hastalarıma da önerdiğim gibi özellikle besin ya da ilaç alerjisi olan hastalarımız varsa;  aşı oldukları kurumda aşıyı yapan sağlık yetkililerine kendi hastalık ve eğer varsa alerjik durumlarını bildirmeleri dışında endişe duyacakları başka bir konu yoktur.

  • Aşılar pıhtılaşma artışına neden olur mu?

Bugüne kadar dünyada yarım milyara yakın insana BioNtech aşısı uygulanmış ve ciddi bir pıhtılaşma problemine rastlanmamıştır.

  • Hangi aşıyı seçelim?

Benim bu konuda önerim bulduğunuz ilk aşıyı olun. Sinovac ya da BioNtech fark etmiyor. Dünya ülkelerinin çoğunun BioNtech aşılamaları yapıldı. Her iki aşıda da şu ana kadar istenmeyen olumsuz bir etkiye rastlanılmadı.

Değerli okurlar, COVİD-19 ile olan mücadelemiz sürüyor. Hem bizler yani sağlık çalışanları hem de halkımız ve toplum çok yorulduk. Bu nedenle eski sağlıklı günlerimiz için COVİD-19’u yenmemiz gerekiyor. Aşı ile ilgili yaşadığımız endişenin onda birini COVİD-19 konusunda yaşamış olsaydık hastalığı çoktan yenmiştik.

Hastalığı yenmenin en önemli yolu; toplumun büyük bir kısmının toplu olarak aşılanması yani bağışıklık kazanmamız sonucunda olacaktır. Bu nedenle tüm insanların aşı olmanın önemini anlamalarını ve aşı olmalarını dilerim.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.