Balıkesir Merhaba Gazetesi

Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut: “Marmara Depremini Tetikler mi?”

Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut: “Marmara Depremini Tetikler mi?”
23 Kasım 2022 - 13:59

Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut: “Marmara Depremini Tetikler mi?”

 

Deprem araştırmacısı Ahmet Yakut, Düzce’de meydana gelen 5,9’luk depremin Marmara’da beklenen depremle ilgisi olmadığını söyledi.

 

‘’Lütfen Ama Lütfen İstanbul Çığırtkanlığı Yapmasın’’

Ahmet Yakut, “Lütfen ama lütfen İstanbul çığırtkanlığı kimse yapmasın. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremleri sonrası kırılmayan noktada olan bu depremle bir süreç tamamlandı” dedi.

‘’Ben Araştırmacıyım, Görüşlerim Beni Bağlar’’

Sosyal medya hesabında canlı yayında konuşan Ahmet Yakut, “Ben araştırmacıyım. Görüşlerim beni bağlar, devlet kurumlarının uyarılarını dikkate alın. Karadere fayı olarak adlandırdığımız bu bölgede 5,9 sonrası artçılar olması normal’ ’dedi.

Marmara Depremini Tetikler mi?

Ahmet Yakut ayrıca İHA muhabirine,’’ Herkesin aklında ‘Marmara depremini tetikler mi?’ sorusu var. 22 yıl sonra bu deprem meydana geldi. 99’da iki parçalı bir kırılmamız oldu. ’17 Ağustos ve 12 Kasım ile süreç kendini tamamladı’ dedik ama bölge kendini kırmaya devam ediyor” dedi.

‘’Marmara Depremi Geliyor Demek Baştan Aşağı Yalan Olur’’

Yakut, sözlerini şöyle sürdürdü: “’Marmara depremi geliyor’ demek baştan aşağı yalan olur. 17 Ağustos sonrası herkes Marmara’da bir deprem beklerken Düzce depremi oldu, Marmara depremini tetikleyecek bir ivme hareketi değil. O gün kırılmayan Karadere fayının artık komple kırıldığını söyleyebiliriz.”

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.