Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dijitalleşme İle Gelen Fırsat

Dijitalleşme İle Gelen Fırsat
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
18 Ağustos 2022 - 7:52

Dijitalleşme İle Gelen Fırsat

 

Günümüzde dijitalleşme büyük öneme sahip. Dijitalleşme ile  sahip olunan çeşitli yetkinlik ve yetenekler farklı yollarla gelir elde etmenin yolunu sunuyor. Böylece birçok insan evde bilgisayar başından ister yeni bir kariyere adım atıyor ister de kendisine ek kazanç sağlıyor.

Teknolojinin gelişimi çalışma hayatına ciddi anlamda hareketlilik ağı kazandırıyor. Dijitalleşme hem mevcut çalışma modellerinde değişime neden oluyor hem de kariyer tercihlerinde manevra alanı bırakıyor. Günümüzde birçok kişi bazen mevcut işlerinin yanında bazen de tam zamanlı olarak sanal ortamda yeni bir gelir yaratma amacı taşıyor. Bu amaç doğrultusunda atılan adımlar ve seçilen mecralar ise farklılık gösterebiliyor.

Örneğin E-ticaret, girişimcileri birçok maliyetten kurtarıyor. İçinde bulunduğumuz çağın dijitalleşme hızı en çok da alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirdi. Bu değişim ise beraberinde birçok fırsatı getirdi. E-ticaret yoluyla satış yapmak da bu fırsatların başında geliyor. E-ticaret, girişimcileri birçok maliyetten kurtarıyor. Üstelik satacağınız ürünün ebatı veya satış hedefinizin ölçeğine göre evden hiç çıkmadan bu işi yapabiliyorsunuz. Ayrıca kendiniz bir platform oluşturmakla uğraşmak istemiyorsanız bu alanda hizmet veren dijital pazar yerlerini kullanarak hedef kitlenize ulaşmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede bulunduğunuz platformun ziyaretçi trafiğinden de faydalanmanız mümkün olacaktır.

Yeteneklerinize göre dijital içerik üretin

Süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, artık günlük yaşantımızın bir bölümünü sosyal mecralarda harcadığımız zamanlar oluşturuyor. Yediden yetmişe birçok kişi en az birkaç farklı mecrada varlık gösteriyor. Bu mecralar zaman zaman kendinizi yazarak ifade ettiğiniz zaman zaman da fotoğraf veya video paylaşımında bulunduğunuz mecralar oluyor. Çoğunlukla tüketici konumunda olduğumuz bu mecralar aslında üreterek para kazanabileceğiniz gelir kapılarına da dönüşebilir. Başta Youtube olmak üzere video içerik yükleyebileceğiniz platformlar, talep görebileceğiniz içerikler ürettiğiniz taktirde önemli bir gelir potansiyeli taşıyor. Öte yandan Instagram gibi mecralarda ise, ciddi bir takipçi sayısına sahip bir hesap aracılığıyla satış yapmanız veya influencer kimliğine bürünmeniz mümkün hale geliyor.

Siparişe dayalı freelance işler revaçta

Zamanla farklılaşan iş trendleri özellikle pandemiyle birlikte daha hızlı değişim gösterdi. Karantina döneminde başlayan uzaktan çalışma modelleri birçok insanda freelance çalışma isteği uyandırdı. Çeşitli alanlarda uzmanlık sahibi olan kişiler yine çeşitli platformlar aracılığıyla yetkinliklerini gelire dönüştürebiliyor. Dijital ortamda sergileyeceğiniz bu yetkinlikler İngilizce bilgisiyle donatıldığında ise ortaya yurtdışı kaynaklı platformlarda yer alma fırsatı doğuyor. Bu da size döviz üzerinden gelir elde ederek daha yüksek kazançlar sağlamanıza olanak tanıyor.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.