Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dikkat! Delta Varyantı İle Bulaş Hızı Yarışta

Dikkat! Delta Varyantı İle Bulaş Hızı Yarışta
28 Temmuz 2021 - 15:58

Dikkat! Delta Varyantı İle Bulaş Hızı Yarışta

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Aşı yaptırmanın toplumsal bir sorumluluk olduğunu belirtti 8 Haziran 2021 tarihinden buyana geçen bir buçuk aylık süre içinde sağlık  çalışanlarından acı bir haber almadık. Bu tarihten itibaren sağlık çalışanı ölümü ayrıca yaşanmadı” dedi.

“Aşılama Sonrası Ölüm Oranlarında Azalış Yaşandı”

“Tüm dünyada 1,5 yılı aşkın süredir devam eden Pandemi sürecinde; ülkemizde 11 Ocak 2021’de ilk aşı uygulaması Sinovac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya başlanmış, Şubat ayında 2.dozu, Temmuz ayında da Biontek aşısı ile 3. doz aşı yapılmıştır. Henüz aşının uygulanmaya başlanmadığı pandemi sürecinde daha fazla maruziyete bağlı olarak en yüksek riski taşıyan ve ayrıca en çok hastalanıp ve ölenler sağlık çalışanları olmuştur. Ancak Covid-19 vakaları sağlık çalışanlarına uygulanan aşılardan sonra belirgin oranda azalmaya başlamıştır.”

“Delta Varyantı ve Bulaşma Hızı Yarışıyor”

“Pandeminin başlangıcından beri ne yazık ki 174’ü Hekim olmak üzere, 436 sağlık çalışanımızı kaybettik. Ancak sevindirici olan yanı da 8 Haziran 2021 Tarinden Beri (1,5 aylık sürede) sağlık çalışanlarından acı haber almadık. Bu tarihten itibaren sağlık çalışanı ölümü olmamıştır.2. dozdan 14 gün sonra güçlü bir bağışıklığın geliştiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Delta varyantına sahip Corona virüse yakalanan kişilere karşı Biontech aşısının koruma oranının %70-80 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Memleketimizde görülmeye başlayan Delta varyantının bulaşma hızı ile ayrıca aşılama hızı yarışıyor”.

“Aşı Konusunda Duyarlı Olalım”

“Aşısız insan kalmadığında virüse atlama taşı bırakmamış olacağız. Yakınlarımız arasında hala aşı olmayan varsa bilgi verelim, ikna edelim. Bilinmelidir ki Covid-19 hastalığı ile ilgili bugüne kadar bulunan bir spesifik ilaç yoktur. Bu hastalığın bulaşıcılığının durdurulması ve önlenmesi için aşı tek seçenek ve ayrıca etkili aracımızdır.”Nursima Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.