SağlıkBalıkesir Merhaba Blog Yazıları

Dikkat Edilmesi Gereken 4 Belirti! Hastalığın Habercisi Olabilir

Bacaklarda ağrı, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle kendini gösteren belirtiler, bahar aylarında artış gösteriyor ve günlük yaşamı olumsuz etkileyebiliyor

Dikkat Edilmesi Gereken 4 Belirti! Hastalığın Habercisi Olabilir

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda ağrıya ek olarak birçok belirtiye neden olabilir. Bu sendrom, günümüzde her 100 kişiden 5’inde görülürken, kadınlarda daha yaygın bir şekilde gözlemlenmektedir. Özellikle ilerleyen tablolarda gece ağrıları ve uyku düzeninin bozulmasıyla birlikte, hastalarda yürüme bozuklukları da ortaya çıkabilir. Genellikle akşam saatlerinde başlayan ve gece ağrılarıyla artan bu sendrom, bacaklarda ağrı, uyuşma, kaşıntı ve karıncalanmaya sebep olabilir.

Memorial Dicle Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Seher Kakdaş, huzursuz bacak sendromuna dair tüm merak edilenler hakkında bilgi verdi.

Bu Aylara Dikkat!

Bahar aylarında huzursuz bacak sendromu vakalarında artış gözlemlenmektedir. Baharın gelmesiyle birlikte semptomlar artar ve bu durum ruhsal değişimlere yol açabilir. Depresyon belirtileri, mutsuzluk, yorgunluk, sosyal aktivitelere karşı isteksizlik ve kaygı bozuklukları gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu belirtilere sahip olan kişilerde, daha önceki dönemlerde yaşadıkları uykusuzluk problemleriyle birlikte depresyon görülebilir. Erken tanı ve düzenli doktor kontrolleri, ilerleyen dönemde yürüme bozukluklarına engel olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken 4 Belirti! Hastalığın Habercisi Olabilir
Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri Ve Etkileri

4 Önemli Belirti!

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri arasında;

  1. Uzanırken veya uzun süre otururken bacaklarda karıncalanma hissi,
  2. Sürekli bacak hareketi isteği,
  3. Gece uyurken şiddetli bacak ağrıları,
  4. Uyku düzensizlikleri bulunmaktadır.

Bu belirtiler, genellikle iş hayatındaki uzun süreli oturma, hareketsiz yaşam ve düzensiz egzersiz alışkanlıklarından kaynaklanır.

Dikkat Edilmesi Gereken 4 Belirti! Hastalığın Habercisi Olabilir
Sürekli Hareket Ettirme İsteği

Düzenli Egzersiz Yapmayı Atlamayın!

Düzenli egzersiz yapmak, huzursuz bacak sendromu hastaları için önemlidir. Spor aktiviteleri, vücudun günlük yükünü taşıyan bacak kaslarını hareket ettirerek hareketsizliği azaltabilir. Bu sayede, gece kasılmaları ve diğer semptomlar da azalabilir. Her gün yapılan yürüyüşler, huzursuz bacak sendromu olan bireyler için son derece faydalıdır.

 

 

Haber: Bülten

Bu Hastalık Çok Sık Görülüyor! İşte Bilmeniz Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu