Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dört Renk Ve Anlamı

Dört Renk Ve Anlamı
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
07 Kasım 2022 - 7:15

Dört Renk Ve Anlamı

 

Yeşil doğayı çağrıştırmasıyla bana hep Balıkesir’i hatırlatmıştır. Hala öyle…Renklerin anlamları konusunda yeşil rengi, doğayı çağrıştırır. Yeşil renk, insana güven ve huzur verir; ayrıca, yeşil umudu temsil eder. Yeniliği, gençleşmeyi ve canlanmayı temsil ederek insanların daha canlı hissetmesini sağlar. Aynı zamanda cömert olma, paylaşma ve uyumlu olma anlamları da vardır

Sarı Rengin Anlamı

Sarı renk denildiğinde akla ilk gelen, evrene pozitif enerji veren güneştir. Sarı renk, insanın evreni ısıtan güneşle bir bağ kurmasını sağlar ve kişinin özgüvenli olması konusunda oldukça etkilidir. Renklerin anlamları arasında sarı renginin anlamı, coşku ve mutluluktur. Aynı zamanda, verimliliği ve üretkenliği de olumlu olarak etkiler. Bu özelliği sayesinde, yaratıcı tarafı daha baskın olan kişilerin favori rengi sarıdır.

Sarı, geçiciliği temsil eder. Taksilerin renginin sarı olmasının nedeni budur. Pozitif taraflarının yanında sarı renginin negatif tarafı da vardır. Araştırmalar sonucunda sarı renge maruz kalan bebeklerin daha fazla ağladıkları saptanmıştır. Aynı zamanda, hızlı tüketme etkileri de vardır. Bu nedenle, alışveriş sitelerinde sıklıkla sarı renk kullanılır.

Mor Rengin Anlamı

Renklerin psikolojik anlamları arasında mor rengi, uyku problemi çeken kişiler tarafından sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni ise uyku getirici etkiye sahip olmasıdır. Aynı zamanda, mor rengini hayal gücü artırma etkisi de vardır.

Mor renk genellikle, insan psikolojisini olumlu olarak etkiler. Özellikle asil ruhlu, sanatçı kişiliklerin favori rengi mordur. Mor renginin anlamları, mor tonlarına göre değişkenlik gösterebilir. Koyu mor tonları, asalet duygunuzu artırır ve sanatsal yönünüzü gün yüzüne çıkarır. Mor rengin olumsuz etkileri de vardır. Üzüntü hali ve depresyon durumlarını çağrıştıran etkileri de bulunmaktadır.

Kahverenginin Anlamı ise Renklerin anlamları arasında kahverengi, iç sıkıcı ve boğucu gibi gözükse de aslında hızlı olmak isteyenler için ideal renktir. Kahverengi, hayal gücünün güçlenmesini sağlar. Kişilere sakinlik ve dinginlik hissiyatı getirir. Şirketlerin renk kullanımları göz önüne alındığında, özellikle, gıda grubunda yer alan şirketler bu rengi sıklıkla tercih eder.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.