Gündem

Dünya Doktorlarından 6 Şubat Depremlerine “Dayanışma Yaşatır”

Dünya Doktorları, 6 Şubat Depremlerinin 1. Yılında Çalışmalarını Sürdürüyor

Dünya Doktorlarından 6 Şubat Depremlerine “Dayanışma Yaşatır”

Türkiye ve Suriye’yi etkisi altına alan 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından, Dünya Doktorları (DDD) afetin birinci yılında, bölgedeki ihtiyaçlara cevap vermeye devam ediyor. Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, yaklaşık 60 bin kişinin hayatını kaybetmesine ve 15 milyon kişinin yaşamında derin izler bırakmasına neden oldu. DDD, afetin hemen ardından bölgede acil müdahale programları ve uzun vadeli sağlık hizmetleri sunma amacıyla çalışmalara başladı.

Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin, Hatay’da yürütülen acil müdahale programı kapsamında, mobil sağlık birimleri ile kadın ve çocuk dostu güvenli alanlarda etkilenen 27 bin kişiye 32 bin tıbbi danışmanlık, 600 kişiye bireysel psikolojik sağlık hizmeti, 5 bin kişiye cinsel sağlık ve üreme sağlığı hizmeti sağlandığını açıkladı. Ayrıca, Suriye’nin Afrin (Halep) ve İdlib bölgelerinde bulunan sağlık merkezleri ve mobil ekipler aracılığıyla depremden etkilenen yaklaşık 165 bin yerinden edilmiş kişiye 245 binden fazla sağlık hizmeti sunuldu.

Bilgin, DDD’nin “Dayanışma Yaşatır” anlayışı doğrultusunda, uzun vadeli tıbbi destek ve eğitim sağlamak amacıyla deprem bölgesinde kalmaya devam edeceklerini belirtti. Hatay ve Afrin’deki çalışmaların, yerel sağlık altyapısının sürdürülebilir hale gelene kadar devam edeceğini ifade etti. Hakan Bilgin, “İnsanlığın bir daha böyle büyük felaketler yaşamaması en büyük dileğimiz” dedi.

 

 

Haber: Bülten

Depremin travmasını üzerlerinden atamıyorlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu