Balıkesir Merhaba Gazetesi

Dünyanın En Büyük Dikey Bahçesi

Dünyanın En Büyük Dikey Bahçesi
Ender Gökmen( endergokmen@gazetemerhaba.com )
08 Haziran 2017 - 19:02

85 bin bitki, 3 bin metrekare büyüklük, 3.100 kişinin ihtiyacı olan oksijen… Dünyanın en büyük dikey bahçesi Kolombiya’nın Bogota şehrinde Santalaia binası ile yükseliyor. Dikey bahçe her yıl 774 kilo ağır metali, 2 ton zararlı gazı, 400 kilo tozu havadan temizliyor.

Dikey bahçeler, eğer sağlıklı ve mantıklı bir şekilde yapıldıysa; göze çarpan yapısının yanında aynı zamanda havayı temizlemekte de oldukça etkili. Kirlilik içerisinde yaşadığımız şehirlerde, sayıları giderek azalan yeşil alanları korumanın yanında aynı zamanda böyle ekolojik ve sürdürülebilir projeler giderek daha fazla ilgi çekmeye başladı.

Yeri özellikle Bogota şehrinin merkezinde seçilen proje için 8 ay proje planlama ve 8 ay da kurulum süreci sürmüş. Proje hem yüzeyde, hem de altyapı sürecinde karmaşık bir yapıya sahip. Binanın yüzeylerinde dikey olarak yükselen ‘sütunlar’ en üstte birbiri ile kesişiyor.

Proje aynı zamanda tek çeşitliliğe değil, birbirini dengeleyen bitkilere yer vermiş. Farklı bitkilerin birbiri ile etkileşimi, hem bitkilerin hem de mikroorganizmaların büyümesini kolaylaştırıp, farklı tehditlere karşı birbirini koruması sağlıyor.

Bitkiler için gerekli su aynı zamanda binanın duş, küvet ve lavabolarından toplanan evsel ‘gri’ atık sularından karşılanıyor. Dikey bahçe aynı zamanda binanın ısısını dengeleyerek, ısıtma ve soğutma masraflarını da ciddi bir şekilde azaltıyor.

Benzer yapıları yaşadığımız coğrafyada görmek, geleceğe dair umudumuzu tazelemede bir nebze de olsa katkı sağlayabilir. Bir de bu atıkları, oluşum süreçlerinde minimize edebilir, hatta sıfıra indirgeyebilirsek; daha yaşanabilir bir dünya ile hayat yolumuza devam edebiliriz.

Kaynak: InhabitatGreenroofs

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.