Gündemİlçe Haberleri

Dursunbey Doğal Gaz Projesinde İlk Adım Atıldı

Dursunbey’e 2021 yılında taşımalı CNG sistemi ile kazandırılan doğal gaz, 2025 yılında ulusal hat ile gelecek.

Dursunbey Doğal Gaz Projesinde İlk Adım Atıldı

Dursunbey Dogal Gaz Projesinde Ilk Adim Atildi 3
Dursunbey Doğal Gaz Projesinde İlk Adım Atıldı

Açılış Gerçekleşti

Orhaneli üzerinden gelecek hattın çalışmalarına başlandı. Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, sözünü verdiği doğal gaz ulusal boru hattı projesine, BOTAŞ yetkililerinin de katıldığı törenle start verdi. Dursunbey 2. Etap TOKİ konutları üzerinde bulunan şantiye alanında düzenlenen projenin açılış törenine Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, BOTAŞ Kontrolör Amiri Abdullah Kılıç, Belediye Meclis üyeleri, ilçe muhtarları, STK temsilcileri, yüklenici firma yetkilileri, çeşitli kurum ve kuruluşlardan yetkililer ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Dursunbey Dogal Gaz Projesinde Ilk Adim Atildi
Dursunbey Doğal Gaz Projesinde İlk Adım Atıldı

“Doğal gaza kavuştuk”

Açılış konuşmasını yapan Başkan Bahçavan, yıllardır hayalini kurdukları bir projenin gerçekleşmesine şahitlik ettiklerini belirtti. Dursunbey’in yüzde yetmişinin ormanlarla kaplı olmasına rağmen hava kirliliği yaşandığını söyleyen Bahçavan, “Allah’a şükür çabalarımız sonuç verdi. Burada BOTAŞ’ın yetkilileri var, onların nezdinde Enerji Bakanlığımıza ve BOTAŞ Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. İlk etapta bakanlığımızın çabaları, bizlerin onlara defalarca gidip gelmemizle taşımalı sistem doğal gaza kavuştuk. Tabi o da bir yere kadar. Tüm Dursunbey’in daha konforlu doğal gaza kavuşması ve OSB’mizde de doğal gaz ihtiyacı olması nedeniyle ulusal doğalgaz için de girişimlerimiz oldu. 37,5 kilometrelik bu hatta Büyükorhan’a doğru çalışmalar hızlı bir şekilde başladı. Bu çalışmalara vesile olan en başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Enerji Bakanımıza, BOTAŞ Genel Müdürümüze, BOTAŞ yetkililerine ve elini taşın altına koyan kıymetli müteahhidimize çok teşekkür ediyorum,” dedi.

Dursunbey Dogal Gaz Projesinde Ilk Adim Atildi 1
Dursunbey Doğal Gaz Projesinde İlk Adım Atıldı

Proje Ne Zaman Bitecek?

Çalışmalar hakkında teknik bilgi veren BOTAŞ Kontrolör Amiri Abdullah Kılıç ise, “Büyükorhan ilçesinden aldığımız doğal gazı Dursunbey’de yapacağımız PİG istasyonuna yaklaşık 38 kilometrelik bir hatla getireceğiz. Projemizin yer teslimi 27 Mart 2024’te yapıldı. Toplam yapım süresi 1 yıl olacak. Projemizin bitiş süresi ise 27 Mart 2025 olarak belirlendi. Ancak biz bu projeyi bir yıl kadar uzatmak istemiyoruz. Mümkün olan en kısa sürede inşallah Kasım ayı gibi bitirmeyi planlıyoruz. Güzergâh açma çalışmalarımız başladı. Bu sürede yaklaşık olarak 3 km güzergâh açtık. Güzergâh açma çalışmalarımız devam ederken önümüzdeki hafta itibari ile boru dizmeye ve kaynak yapmaya başlayacağız. Yapılacak olan testlerin ardından yıl sonuna doğru bu hatta gazı vermeyi planlıyoruz,” dedi.

Konuşmaların ardından Dursunbey Müftüsü Ali Öztürk tarafından dua yapıldı ve kurban kesildi. Törenin ardından güzergâhta incelemelerde bulunan katılımcılar, yüklenici firma yetkililerine kolaylıklar diledi.

Haber: İHA

Sındırgı’da Jeotermal Isınmadan Sonra Doğalgaz Kullanımı Başladı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu