Balıkesir Merhaba Gazetesi

E Ticaret Fırtınası

E Ticaret Fırtınası
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
17 Kasım 2022 - 7:35

E Ticaret Fırtınası

 

Teknolojik imkanların günlük yaşantımıza etkilerinden ziyade kullandığımız bir platform olan e ticaret hızla büyüme ivmesi yakaladı. Özellikle pandemi döneminde alıştığımız ticaret şekli bugün Günlük Sipariş Adedi 12 Milyonu Aşan bir seyri gösteriyor.

Türkiye’de 2022 yılının ilk 6 ayında günlük online mal ve hizmet sipariş adedi 12 milyonu aştı. Ticaret Bakanlığı, 2022 yılının ilk 6 aylık e-ticaret verilerini Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) üzerinden açıkladı. Verileri sizlerle de paylaşmak istedim bugün.

ETBİS verilerine göre, 2022 yılı ilk 6 ayında sipariş adetleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 arttı. 2021’in Ocak-Haziran döneminde 1 milyar 654 milyon olan sipariş adedi, 2022’nin aynı döneminde 2 milyar 294 milyona yükseldi. Geçen yıl 9 milyon civarında olan günlük sipariş adedi de bu yıl 12 milyon 744 bin oldu. Kişi başına e-ticaret harcaması 4 bin 964 TL’ye yükselirken, ortalama sepet tutarı da 152 TL olarak duyuruldu.

Dijital platformlarda faaliyet gösteren 488 bin 706 işletmenin 6 aydaki toplam işlem hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 116’lık artışla 348 milyar TL’ye ulaştı.

Sektörel bazda satış rakamlarındaki artış en fazla yüzde 408 ile havayollarında yaşanırken, artış oranı konaklamada yüzde 344, seyahat ve taşımacılıkta yüzde 236, elektronikte yüzde 176, gıda ve süpermarkette yüzde 124, yemekte yüzde 99, beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde ise yüzde 95 olarak gerçekleşti.

Rakamlar bugün için iyi seviyede. Temmuz ayında TBMM’den geçen, 2023 yılında yürürlüğe girecek yeni E-Ticaret Kanunu’ndan dolayı e ticaret le ilgilenenler kaygılı.

Kanun gereği, e-ticaret siteleri yaptıkları kampanyaları, indirimleri ve reklamları çok ciddi şekilde azaltmak zorunda. Büyük şirketlerin alanları dışında faaliyet göstermeleri yasaklanıyor. Tüketici de bu kanundan olumsuz etkilenecek. İnsanlar e-ticareti, her türlü ürüne en uygun fiyatla ulaşma imkânı sağladığı için tercih ediyor. Kampanyalar, indirimler kısıtlanınca ucuz ürüne ulaşmak zorlaşacak. Kanunun gerekçesi rekabeti artırma olsa da bu düzenlemeler, sektörü şimdiden kaygılandırıyor. Bakalım sonuçlar ve ileride e ticaret etkileri nasıl seyredecek…Bereketli günler dilerim.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.