Balıkesir Merhaba Gazetesi

E-Ticaret’e Katılımda Dünya İkincisiyiz

E-Ticaret’e Katılımda Dünya İkincisiyiz
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
20 Kasım 2021 - 8:56

E-Ticaret’e Katılımda Dünya İkincisiyiz

Türkiye, internet kullanıcılarının online ürün ya da hizmet satın alma oranında dünya ikinciliğine yükseldi. Türkiye, bu yıl Güney Kore ile birlikte bu ikinciliği paylaşıyor.

Dijital akıma kapıldığımıza işaret eden önemli araştırmalardan biri daha. Sevgili Merhaba okurlarım bugün İngiltere merkezli global sosyal medya ajansı We Are Social’ın Hootsuit ile birlikte yaptığı bir araştırma sonucunu paylaşarak dijital çağda Türkiye’nin yerini gösteren bir sonucu okuyacağız.Ekim 2021 Dijital Dünya araştırması ile, 16-64 yaş grubundaki internet kullanıcılarına bir önceki hafta içinde online mal veya hizmet satın alıp almadıkları sorulmuş.Tayland’ın yüzde 69,2 ile ilk sırayı aldığı araştırmada, Türkiye ikinciliği yüzde 65,1’lik oran ile Güney Kore ile birlikte paylaşmış.E-Ticaretin en yaygın olduğu ülkelerden Çin’de bu oran yüzde 64, İngiltere’de yüzde 63,3, ABD’de yüzde 56,9 olarak gerçekleşmiş.

Diğer veriler ise şöyle;Türkiye Geçen Yıl 22. Sıradaydı.Türkiye’nin ilk para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, önceden yılda bir kez yapılan araştırmanın bu yıl her çeyrekte tekrarlandığını anımsatarak, “2020’de ilk 3 sırayı Endonezya, İngiltere ve Tayland paylaşırken, 22. sıradaki Türkiye dünya ortalamasının bile altında kalmıştı. Temmuz 2021’de Türkiye ilk kez dünya ortalamasının üzerine çıkmış; yüzde 44,5’luk oranla 12. sırada yer almıştı. Türkiye, e-ticarete yeni katılımın en yoğun olduğu ülke konumunda. Bu ivme devam ederse, 2022’de dünyada açık ara lider olacaktır“ diye konuştu.

41,6 Milyon Kişi Online Alışveriş Yapıyor

Araştırmanın 16-64 yaş grubundaki internet kullanan 55,5 milyon kişiyi kapsadığını ifade eden Güçlü Kayral, şunları söyledi: “Önceki yıllarda araştırmaya katılanlara son bir ayda online alışveriş yapıp yapmadıkları soruluyordu. Bu yıl soru, bir önceki haftada online alışveriş yapılıp yapılmadığı şeklinde değiştirdiler. Son bir haftada alışveriş yapanların oranı yüzde 65,1 ve bunun sayısal karşılığı 36,1 milyon kişi. Son 1 ayda online alışveriş yapanlar sorulduğunda oran yüzde 75’lere çıkıyor. Bunun da karşılığı 41,6 milyon kişi. Türkiye’de hem internetten alışveriş edenlerin sayısı hem de alışveriş sıklığı artıyor.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.