Balıkesir Merhaba Gazetesi

Egzersiz Bir Yaşam Düşünmeyin!

Egzersiz Bir Yaşam Düşünmeyin!
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
23 Mart 2021 - 8:49

Egzersiz Bir Yaşam Düşünmeyin!

Egzersiz yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası. Koronavirüsle mücadele döneminde bir yılı geride bırakırken en çok konuşulan konulardan biri olan kilo problemleri karşısında egzersiz yapmayı isteyen ancak egzersizden kaçanlarımız var.

Peki Egzersiz alışkanlığı kazanmak için neler yapabiliriz? Düzenli egzersizin sağlığa faydası tartışmasız çok.Hem beden hem zihin sağlığını koruyan egzersiz vücudu da zinde tutuyor.Bir hedef belirliyor ancak hedeften uzaklaşmadan alışkanlık kazanmak için adım atıyorsanız yine bir uzman yorumuna bakalım. Hedefimizin ne olduğu fark etmez. Vücudumuzun daha güçlü, daha fit olmasını istiyor ya da kilo vermeyi hedefliyor olabiliriz. Net bir amaç ve hedef, antrenmanlar sırasında bize rehberlik eder. Bu nedenle bizi mutlu ve iyi hissettirecek hedefler belirlemek ilk sırada yer alıyor.

En Sevdiğiniz Şarkılardan Bir Demet

Araştırmalara göre; müzik dinleyerek egzersiz yapmak hızlanmamıza yardımcı olur. Spor salonuna gitmeden önce bir müzik listesi oluşturmak ve sevdiğimiz, bizi motive eden parçalar eklemek, o listeyi sadece spor yaparken dinlemek iyi gelir.

Plan Yap Yada Yapma Ancak Mutlaka Hareket Et

Spor salonuna gitmeden önce yapacağımız planlar, egzersiz alışkanlığımıza da olumlu katkı sağlıyor. Bunlardan ilki spor çantasını bir gece önceden hazırlamak. Ardından bizi zorlayan, bahane yaratmamızı kolaylaştıran etkenlerin bir listesini çıkartmalıyız. Ayrıca haftanın hangi günleri antrenman yapacağımızı bilmek için bir egzersiz planı da şart. Bu plan hem motivasyonumuzu kaybetmemek hem de antrenman ihtiyaçlarına uyacak şekilde hareket etmemiz adına çok önemli. Örneğin, pazartesi günü bacak, salı günü üst vücut çalışıp çarşambayı dinleme günü yapabiliriz. Böyle organize olunursa bahanelere de yer kalmaz.

Sevdiğin şeyleri dahil et

Egzersiz rutini her zaman yoğun, zorlayıcı veya sıkıcı olmak zorunda değil. Yapmaktan zevk aldığımız şeyleri dahil ederek spor rutinine bağlı kalmayı kolaylaştırabiliriz. Spor salonunda her defasında aynı şeyleri tekrar edince motivasyonumuzu kaybetmek ve sıkılmak çok olası. Çabamızın güzel sonuçlarını görmek, gücümüzün ve enerji seviyemizin arttığının farkına varmak spora devam etmek için de olumlu bir etki edecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.