Balıkesir Merhaba Gazetesi

Hakim-Yazar Çalışgan Bilgiyi Yazı İle Pekiştirmek Lazım

Hakim-Yazar Çalışgan Bilgiyi Yazı İle Pekiştirmek Lazım
26 Nisan 2022 - 11:36

Hakim-Yazar Çalışgan Bilgiyi Yazı İle Pekiştirmek Lazım

 

           Manisa’nın Demirci İlçesi Noteri Selma Çalışgan’ın eşi Hakim İbrahim Çalışgan, ilk kitabı yayınlandı. ‘Çobanın Çocukluğu’ ismini verdiği kitabında İbrahim Çalışgan, çocukluk döneminin geçtiği köyünde yaşadıklarını ve o dönemin kültürünü ve geleneklerini anlattığını, Bazısı kaybolan bazı ise yok olmak üzere olan gelenekleri, görenekleri, kültürel ögeleri ve köy hayatını gelecek nesillere aktarmak için böyle bir eseri yazdığını belirtti.

 

Hakim İbrahim Çalışgan,  “Son  yıllarda ülkemiz ve dünya çok hızlı değişti. Köylerde, büyük aileler halinde, akrabalarla içice yaşardık. Kendi ekmeğimizi, kendi tarlamızda yetiştirdiğimiz buğdaydan, su değirmenimizde una dönüştürüp, kendi tandırlığımızda pişirirdik. Saatimiz olmadan güneşe bakarak zamanımızı ve yönümüzü belirlerdik, erken kalkar, erken yatardık. Köy odalarında, çeşme başlarında sohbet ederdik. Geride kalanın elinden tutar, davullu-zurnalı, keşkekli, halaylı üç gün süren düğünlerde oynar, eğlenirdik. Bahçemizin ilk kirazını, bağımızın ilk üzümünü, ineğimizin ilk ağız sütünü önce komşumuza tattırırdık. Askere, gurbete gideni uğurlar, yolu açık olsun, güle güle gidip gelsin diye arkasından su dökerdik. Sağ-salim dönene, evlenene, doğurana, muştu alana göz aydınlığı dilerdik. Daha nice güzel geleneklerimiz ve hayatlarımız vardı. Şimdilerde o köylerimiz boşaldı, üç-beş yaşlımız kaldı, bağlar-bahçeler sarardı, o günlerden sadece unutulmaya yüz tutmuş hatıralar kaldı. Hepimiz şehirlere doluştuk. Bu kitapta, geçmişte yaşanan gelenek ve değer yargılarımızı, anılarım üzerinden, kimi yerde küçük şiirler ile destekleyerek kaleme aldım.”dedi.

“Yazmak benim için tutku haline geldi” diyen Çalışgan, “İnsan her şeyden önce kendisi için yazmalıdır. İyi yazmanın biricik yolu budur. Yazar, söyleyecek bir şeyi olduğuna inanan kişidir” dedi

Bin adet Sidas yayıncılık tarafından basılan “Çobanın Çocukluğu” kitabının satışından memnun olduğunu belirten Hakim Çalışgan, “Bilgiyi, yazı ile pekiştirmek gerekir.  İnşallah önümüzdeki süreçte okuyucularıma yeni sürprizlerim olacak” şeklinde konuştu..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.